| sica2 a întrebat:

Am 16 ani si sunt baiat si odata a inceput sa iti apara o iritatie urata pe penis si o mancarime inauntru dupacare am fost la dermatolog si mi s-a spus ca am ceva infectie acolo si domnul doctor mi-a dat un nidoflor crema la exterior si un antibiotic flucovim la interior,dupa o luna mia cam trecut la exterior dar la interior iar a inceput cu mancarimi,scurgeri incolore putin mirositoare si simteam ca ma arde si mi se inrosea chiar pe unde iese urina ata aceea si se cam umfla putin, ce as putea sa mai incer este chiar intr-adevar vorba despre vreo candidoza ceva mai rau adica eu practic nu mi-am inceput viata sexuala dar in schimb ca orice adolosescnt ma mai satisfac si eu, sunt ingrijorat pentru sanatatea mea si as vrea sa imi spuneti ce credeti ca am din descrierea de simptome

3 răspunsuri:
| Bogdan1o a răspuns:

Sfatul meu e sa mergi iar la medic
sa-i spui despre ce e vorba, poate iti trebuie alt tratament
noi nu stim prea multe si nu putem sa te ajutam cum ai vrea, plus ca iti trebuie tratament si clar doar un medic poate sa iti dea
bafta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Înseamnă că infecţia iniţială NU ţi-a trecut ÎNCĂ!

Să mergi iar la medicul dermato-veneric şi îţi va da alte medicamente mai puternice; să-i spui că ai infecţia de o lună şi ce medicamente ai luat.

Şi, pe lângă acele medicamente, să te speli foarte bine cu apă călduţă + bicarbonat alimentar ( dizolvat în apa respectivă ) : speli bine penisul cu 30-60 minute înainte de a te unge cu crema primită, după spălare te ştergi uşor prin tamponare şi apoi te ungi cu crema.
Să şti că te va ustura când te speli, dar dezinfectează zona respectivă, aşa că "suportă"!

Şi, pe viitor, fi ATENT la igiena intimă, precum şi la cea a mâinilor - probabil că infecţia ai luat-o de la vreo toaletă publică...

| Felys a răspuns:

Candida poate apare si daca nu ai viata sexuala,este o ciuperca care in general apare daca ai luat antibiotic mult, sau pe fondul unei imunitati scazute, adevarul ca trece destul de greu, poate ar fi bine sa mai mergi odata la medic si sa ii spui ca nu a fost suficient tratamentul, sa iti dea altceva mai bun