| Ina_8759 a întrebat:

Poate fi vorba despre o candidoza daca am scurgeri albe destul de mult, desi acestea nu au nici un miros insa am mancarimi? vreau sa precizez ca nu mi/am inceput viata sexuala.Am luat in urma cu o saptamana antibiotic augmentin aproximativ 4 zile.are vreo legatura cu asta? ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil este o candidoza si are legatura cu administrarea de antibiotic. Trebuie sa te duci la medic (ginecolog) sa-ti recolteze din secretia si sa ti-o trimita la analiza. Ulterior iti va da tratament. Du-te cat mai repede. Candidoza tratata imediat dupa debut se vindeca cu usurinta. Orice zi de amanare agraveaza infectia, astfel incat dupa o vreme tratamentul este lun, dificil si, de obicei, doar partial eficient.

NOname
| NOname a răspuns:

Da, Ina. Este foarte posibil. Antibioticele favorizeaza aparitia candidei. Te-as sfatui sa mergi la un genicolog, ca sa-ti prescrie un tratament adecvat. Bafta si sanatate multa! peace signwinking kiss

| luiza a răspuns:

Mergi neaparat la doctor, s-ar putea sa ai candidoza. Daca nu vrei la ginecolog ia de la farmacie Nizoral, Sostatin sau Orungal, dar mai bine sa te vada un doctor, e doar o presupunere ca ai candida.

| NewSummer2013 a răspuns:

Da are legatura!

ia STAMICIN pana dispare dar mai continuai inca 3 zile cu STAMICIN dupa ce a disparut scurgerea