| cosmina16 a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa iau anticonceptionale... trebuie sa merg la medicul ginecolog pentru asta...imi puteti spune cat costa o consutatie? trebuie sa merg insotita? trebuie neaparat sa ma dezbrac? adica sa ma consulte?big grinvreau cat mai multe detalii

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O consultatie poate fi gratuita (daca esti eleva si ai trimitere de la medicul de familie) sau poate costa intre 40 si 100 de lei. Conform legii trebuie sa mergi insotita de un parinte (al tau). Daca ai 16 ani impliniti poti incerca sa mergi singura si de-abia daca nu vei fi primita sa mergi cu un parinte. Evident ca trebuie sa te dezbraci, prin haine nu te poate consulta nimeni si fara consult nu poti primi anticonceptionale. Oricum, pe durata tratamentului vei merge la 4-6 luni la consult ginecologic.

| Marynna a răspuns:

Pai, daca vrei sa iei anticonceptionale, mai bine te-ai duce la un cabinet de planificare familiala.Anticonceptionalele sunt specialitatea acestor cabinetehee hee

Acolo, nu trebuie sa te dezbraci, iti face o fisa pe baza unor intrebari (ex,''la ce varsta ti-a venit menstruatia'' etc) si medicul hotaraste ce tip de anticonceptionale ti se potriveste.Si in plus, nu iti trebuie trimitere si sunt si mai ieftine decat in farmaciihappy

P. S:nu trebuie sa te duci cu parintii, iar medicul este obligat sa pastreze confindetialitateahappy

| cosmina16 explică:

Doar daca am trimitere de la medicul de familie?

| rosto a răspuns:

Du-te la un cabinet de planning familial, acolo nu iti trebuie nicio trimitere, du-te cu carnetul de elev/student si se poate sa primesti si gratuit. :) Daca esti din Bucuresti gasesti adresa aici http://www.sexpert.ro/adrese_utile/cabinete_si_centre_medicale.html
Daca nu, cauta tu pe site. :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu degeaba apare un SAU acolo, dacă nu ai trimitere de la medicul de familie tot te poți duce, dar te costă (40-100 ron).