| sonia18 a întrebat:

Am 17 ani si jumatate, Am o relatie de 1 an si cateva luni! Totul decurge normal, ne intelegem foarte bine si in tot acest timp mi-a aratat ca tine la mine.Am avut discutii legate de sex, dar el nu mi-a cerut asta si apreciez foarte mult! Nu ma preseaza, dar stiu ca isi doreste asta de la mine. Uneori imi doresc sa fac dragoste cu el, mai ales cand suntem uneva singuri si cand hainele de pe noi nu prea mai sunt dar ma opresc deoarece imi este frica de durerea aceea, dar si de faptul ca nu are exprienta, iar eu nu m-am masturbst niciodata! El are 18 ani s este inca virgin. Ce pot face ca sa scap de aceasta frica?

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca incet-incet se va topi singura. Nu te mai gandi atat, simte doar. Si nu te grabi, mai puteti astepta o vreme pana vei fi pe deplin pregatita.

| monyk a răspuns:

Buna, lasa teama de o parte, ai inceredere in tine si in el, bucurati-va de momentele petrecute impreuna, dar nu uita de protectie impotriva bolilor si a sarcinilor nedorite...

nony
| nony a răspuns:

Sonia18.scuza-ma pentru ce iti voi spune dar asta e adevarul.de cand e planeta asta nu s-a auzit de femeie omorata de p**áwinking
Si cu asta am spus tot.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Relaxati-va... Face petting... Mangaiati-va, sarutati-va... asteptati momentul... Nu va grabiti. Pune-l sa citeasca o intrebare de pe TPU. Mi s-a parut foarte bun raspunsul lui DMV. Aici gasesti intrebarea: http://www.TPU.ro/......prea-tare/
Mai vorbiti despre asta... ganditi-va cum v-ar placea sa fie... si incercati sa faceti cat mai frumos... E posibil sa iasa prost prima data... dar... va fi bine si frumos cand veti prinde putina experienta.

cami
| cami a răspuns:

"Totul va fi bineee! Maine sus, si strigaaa"
Of, Sonia asa suntem toate. ingrijorate. Dar vorba lui nony, ce naiba? Depinde mult de el. Daca va sti cum s-o faca, nu va mai fi chiar atat de rau.
Eu cred ca-s si emotiile la mijloc. Emotiile ca dupa, vei fi alta "decat cum ai fost ieri". Nu cred ca s-ar pune problema ca s-ar desparti de tine, asa nu.
Deci, treptat cu cat dorinta ta va creste, cu atat frica va disparea.

| albastrel a răspuns:

Ce frumos... sonia da-i bataie!big grin... nu doare... daca se poarta frumos cu tine.in plus... ce poate fii mai frumos decat sa va pierdeti virginitatile amandoi?sadsadsad ce tuta am fost eu candva. crying

| albastrel a răspuns:

Gexy99 cum mai sa se masturbeze? tu ai auzit de dezverginare cu degetul?(nu vreau sa ma gandesc la obiecte)...Pana la urma ce rost are mai masturbarea asta? daca ai cu cine sa o faci si te simti pregatit... de ce sa nu o faci si sa recurgi la masturbare? e absurd!

| Nastia a răspuns:

Toti trecem prin asta, ...nu e asa de mare durerea daca el are grija de tine.mai ales ca nare ecperienta va meege totul incet, .roaga-l sa fie delicat,... faceti totul incet, ...nu-ti face griji, .va fi bine,... ia-ti inima-n dinti,.

| M.J. a răspuns:

E ceva normal sa te doara, dar nu a murit nimeni din asta. o sa va consolati unul pe altul fiind si el virgin.nu trebuie sa iti fie frica, o sa invatati aman2, totul decurge de la sine, nu trebuie sa ai prea multa experienta, daca este dragoste ce mai conteaza? bafta amandurora.sa ne scrii cum a fost dupa, da? ai grija de tine

| rey a răspuns:

E normal, doare puţin dar continuiaţi, curge ceva sânge dar nu te speria, din prima nu o să reziste mult... şi eu mi-am pierdut vriginitatea cu o virgină, dar regret în fiecare clipă, totul a decurs Ok, dar era puţin prea mult c... ă...
Cam primele 3 contacte dor... după aceea e frumos.
Priez că nu o să o faci cu el, o să fii impresionată de altcineva şi o să o faci poate de la prima întâlnire, mai ales dacă e mai,, experimentat''.
Dacă totuşi e vorba de sentiment, ce poţi face, e să cumperi un lubrefiant bun(eu folosesc Durex, mentolat, pe bază de gel) Şi poate şi prezervativ, dar e mai romantic fără, dar să aveţi 50 de lei cât costă o contracepţională care se ia după, mai bine iei una înainte, mai sigur şi sănătos pentru buzunar.
Noi ne maturizăm mai greu, totuşi tu la 17 ani virgină... poate ar trebui un,, mascul'' de vreo 20+ de ani, căci poate e prea mik, în cazul ăsta poate ar trebui să se mai joace cu degetele(2-3) să rupă himenul cu totul, (după vreo 3 contacte).

Spor.

| cris82ro a răspuns:

Io` zic sa stai linistita. daca el este stangaci in miscari big grin atunci ajuta-l tu cum simti ca ti-e mai bine si nu o sa mai ai "durerea aia". ai sa uiti de asa ceva cand dai de placere. de senzatiile acelea frumoase. patrunzatoare! Garantat! tongue

| LaCrImI sI nUmAi LaCrImI a răspuns:

Toti am avut aceasta frica. dar sa nu it fie pentru ca daca el va fi grijuliu cu tine si o sa fie delicat cu tine nu vei simti nimic ci doar iubirea care va face fericiti.si nu uita de prezervativ si iti mai dau un sfat nu folosi niciodata anticonceptionale bafta

| Gexu a răspuns:

Pana v-a ajunge momentul acela te sfatuiesc sa te masturbezi sa iti mai treaca din frica.sincer si mie mi-e frica de acel moment (faza cu durereasad ) dar daca el va umbla usor cu tine totul va fi okwinking

| lifeForJesus a răspuns:

Draga sonia18! Din cate am inteles eu iubitul tau este foarte atent si grijuliu... dar mai ales rabdator... eu nu mi-as face griji in locul tau... sunt sigur ca totul va fi OK! iubiti-va!

| ionymary a răspuns:

Nu toate femeile au "durerea aceea" si oricum mai devreme sau mai tarziu tot o sa se intample happy

| rechinu39 a răspuns:

Nu te mai giindi, si giindestete la cit de frumos este in timpil actului.

| yuly1111 a răspuns:

Lasa baiatul sa faca treaba de baiat...o sa-ti placa