| AleAlexandraR a întrebat:

Nu imi vine sa cred ca pun intrebarea aceasta pe acest site, in general nu sunt de acord cu expunerea vietii intime personale pe internet, dar in momentul de fata chiar am nevoie de parerile altor persoane.
M-am "documentat" pe internet incercand sa imi raspund la toate intrebarile, si partial am reusit. Imi este teama, dar nu de act in sine, imi este teama doar de gura lumii. Stiu ca este necesara protectia contra sarcinilor nedorite si a bolilor cu transmitere sexuala, stiu ca trebuie sa fiu pregatita fizic si psihic. Fizic stiu deja ca sunt pregatita, am indoieli in privinta pregatirii psihice.
Am 16 an si jumatate si sunt impreuna cu un tip de 2 ani, el are aproape 18 ani. E prima mea relatie si sincer sunt fericita ca a durat atat si ca am dat peste un tip atat de intelegator. Nu ma preseaza cu inceperea vietii sexuale, si el fiind virgin ca mine, dar stiu ca isi doreste, stiu ca baietii sunt mai nerabdatori decat fetele, si nu spun ca sunt vreo sfanta si nu simt si eu aceasta atractie sexuala, doar ca nu o simt la fel de puternic ca el. Am incredere in el in aceasta privinta si am vorbit si inainte despre asta. Am pus la punct faptul ca atunci cand va veni momentul ne vom proteja, vom tine cont de nevoile amandurora, si nu vor exista discutii in cazul in care unul din noi va opri ceea ce a inceput din pricina durerilor primului act sexual, sau a unui discomfort sau orice alte motive.
Problema mea este ca toata lumea considera ca ar trebui sa fi major sau poate chiar mai mare pentru a face acest pas. Toti considera ca la aceasta varsta nu esti destul de matur si nu vei fi capabil sa te bucuri de acest moment asa cum trebuie, ba chiar vei regreta.
Eu consider ca atunci cand ai o relatie stabila, in care partenerul te intelege si nu te obliga sa faci acest pas, care discuta cu tine pe tema asta s.a.m.d. nu se pune problema de regrete. Cred ca regretele exista atunci cand esti obligat si cand simti ca in timpul actului esti neglijat iar partenerul urmareste doar propria placere.
Familia mea e ceva mai comunista. In special bunicii, pentru ca ei ne sustin pe mine si mama partial financiar si poate emotional, parintii mei fiind divortati, si din acest motiv bunicii mei considera ca au mai mult control asupra vietii mele si nu se tem sa spuna pe fata ca nu isi doresc sa fac sex la varsta asta si probabil nici mama nu isi doreste, doar ca ea nu o spune pe fata. E evident ca daca voi ajunge la acest pas nu o sa strig in gura mare, dar sunt genul de persoana care se invinuieste si regreta ca nu a ascultat, desi nu ii pare rau ca a facut acel lucru. Nu stiu daca m-am facut inteleasa aici, e complicat si pentru mine sa pot explica.
Credeti ca ar trebui sa fac acest pas? Oare vina ma va urmari toata viata? Pana la urma viata mea intima nu depinde de ei, si asa cum ei si-au trait viata si copilaria am si eu acest drept si mai ales am dreptul de a lua pe cont propriu deciziile acestea.

16 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca nu ai exagerat cu nimic, atunci de ce nu faceti Petting?! La varsta ta nu esti destul de dezvoltata, ce rost are? te poti simti super si prin Petting, iar asta, daca te asteapta pana faci 18 ani si iei bacul, iti va dovedi cat de mult tine la tine, te intelege si te respecta! Cat despre ceilalti e foarte adevarat ca nici nu trebuie sa-ti dirijeze, dar nici sa ti-o stie! Mai e si faza ca voi astia mici, credeti ca sexul e ca ciocolata, o bagi in gura si gata, place?! NU, e mult mai complex e atat, unoei ajunge sa placa abia duap 6 luni, 1 an sau chiar mai mult, pentru ca organele si creierele sunt foarte diferite in reactiile de placere, mai ales la faza asta! Ai numai de castigat daca astepti pana iei bacul!

| AdyAdeluş a răspuns:

Pai dacă tu așa consideri și, și eu te susțin atunci poți sa o faci, sa te bucuri. Dacă te consideri pregătită și ai discutat cu el și totul e în regula, de ce Nu? Ai tai pot sa nu afle acum, poate alta data pe la 17 ani și ceva. Doar pana la urma mai ai un pic și te faci majora și în plus pune-i în ton cu noua moda. Mai nou copii fac sex de la 14 ani tu ești un caz fericit. Așa ca..mult succes.

| neutrino a răspuns:

Este adevarat ca viata privata iti apartine, dar nu-i mare branza sa ajungi femeie la aceasta varsta. Cat despre iubire, mai usurel, nu esti singura care vei plande dupa aceea, ca nu ai avut noroc in viata. Sper ca tu sa nu plangi dupa aceea, atunci cand baiatul va pleca spre lumi mai calde, pe motiv ca nu ai avut noroc in viata.

| Danysan a răspuns:

Ma doare foarte rau capu la ora asta ca sa iti scriu ditamai romanu cum fac de obicei dar totusi o sa iti spun ce cred eu.Pot spune ca am totusi o varsta si am trecut prin atatea am fost iubit ranit si mi s-au intamplat multe. Viata e o lupta si avem doar una nu zece! sfatu meu e sa o faci daca simti asta, daca simti ca esti iubita, apreciata si inteleasa! Nu te ghida dupa toate retardele infantile si comunisti petarzi cum ca la peste 20 sau 18 sa o faci.Important e sa gasesti pe acel baiat care sa merite asta. Spui ca aveti o relatie de mult timp si ca e ff inteleagtor cu tine lucru care ar trebui sa atarne destul de mult in decizia pe care o sa o iei.Profita de clipele astea cand ai pe cineva langa tine care te iubeste.A face Dragoste pentru ca asa consider eu ca e sexu mai sentimental nu e decat placere, pasiune si foarte multe momente magice.Normal ca poate sa existe si durere dar e logic de vreme ce atat el ca si tu sunteti la inceputu vietii sexuale.Am ramas stupefiat de retardismul unor fete din ziua de cum ca daca baiatu nu am mai facut-o e tare naspa. Logic e normal sa nu ai aiba experienta dar hai sa punem in balanta :1-Preferi sa o faci cu unu pentru prima oara care si-a bagat-o in toate spartele doar ca are experienta si sa fim seriosi ca nu ai de unde sa stii daca e chiar asa de bun sau cu iubitu tau care e si el virgin ca si tine.
2-ca un sfat :Multe fete desii unii baieti sustin ca sunt virgini tind sa nu creada asta, pentru ca se raporteaza la restul si e ff grav. Uita-te daca are ata rupata si daca e mereu cu gandu la asta plus alte semne.In fine asta e asa informativ. Dupa mine merita sa o faci.Bla bla bla ca nu ai 17 ani si ce? Preferi sa ai 20 si sa o faci doar ca sa te afli in randu lumii bagandu-ti unghia in gat ca ai dat cu picioru cand trebuia sa o faci? Hmm nu e oki sa te trezes-ti in asa ipostaza cum sunt multe altele care din prostie sau maipulate de parinti ajung sa isi umreze familia in detrimentu la ceea ce simt! Ca o paranteza pentru astia guralivi care or sa citeasca asta si or sa imi sara la gat -Bai baieti si fetite va aduc la cunostinta ca exista fete care au nascut si la varsta de 11 ani care au ramas din pacate insarcinate datorita unor nemernici, dar sa fim seriosi se poate.Pe de alta parte cei mai scoliti un pic ar trebui sa se informeze si sa mearga la biblioteca si sa citeasca putina istorie sau sa vb cu bunicii sa vada varsta de "Maritis a fetelor in jurul anilor 1950-70 "si or sa ramana uimiti ca toate fetele la acea data pe la 17-18 ani aveau deja Bebei.Ah da uitasem, vai de noi "Mami sa faci cariera, lasa ca ai timp sa te casatoresti tu la 33 de ani si sa iesi cu, copilu in parc de mana sau mai rau in carja ca o penibilitate si sa rada toti de tine. Urasc femeile cu conceptii si idei de genu asta, care pun cariera pe primul loc in detrimentu vietii de cuplu! Un mic lucru as mai avea de adauga si sper sa fiu de data asta inteles de buna mea prietena greece happy, care sper sa nu ma critice pentru ceea ce am scris mai sus.Greece daca o sa citesti asta sa stii ca "Aparitia Retroversiei la o fata care nu a implinit 17 ani e 1 la 1000. Deci poate sa se iubeasca linistita, cu conditia sa o faca PROTEJAT! si din propria placere. Noapte buna tuturor si sper sa iei cea mai buna decizie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti pregatita deja de mult timp. Aici unde stau eu se face sex la 14 ani si fara probleme si fara discutii. Nu ai de ce sa te temi.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Ce e? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Pai da, aici in Germania e plin de curve, poti sa faci sex minim la 12 ani...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e cazul sa-ti faci "mea culpa" pentru gura lumii, caci daca te-ai lua dupa ce spun unii, ar fi trebuit sa dormi in santuri.

Poti sa faci tot ceea ce simti, legal, caci ai 16 ani, poti sa faci ceea ce te face pe tine fericita si fara sa te expui in fata vazului unor rude, prieteni ori alte terte persoane, si care nu fac altceva, decat sa alimenteze gura lumii.

Esti prea preocupata de ce spun unii, asa ca ai uitat sa-ti traiesti viata, sa fii concentrata pe bucuria vietii, si sa faci ceea ce vrei, alege in functie de sentimente si starea ta, iar daca te face fericita, nu ezita, cata vreme faci totul din iubire, n-o sa te marcheze nimic.

Increde-te doar in tine si in prietenul tau, atunci cand ai plans, lumea care vorbeste ti-a dat cu piciorul acolo unde durea mai tare, apoi te intrebi de ce, tu nu esti fericita?

| Hakuouki a răspuns:

N-am citit tot, sincer m-a plictisit povestea ta, e banala, se aseamana mult cu a celorlalte, sincer introducerea ta este inutila, mai bine treceai direct in problema si nu ma plictiseam. Fa-o daca simti nevoia, nu o face daca nu simti, oricum nu se va tine cont de ce spunem.

| Ryx a răspuns:

Parerea mea personala e ca nu ar trebui sa faci acest pas, iti distrugi adolescenta si inocenta.Eu zic sa mai astepti pana la 17 ani jumate, dar tu stii mai bine ce e de facut.Trebuie sa simti acest lucru happy
Sper sa faci alegerea corecta ca sa nu suferi si sa iti para rau mai incolo

| Mnumh a răspuns:

Avand aproape 17 ani consider ca fizic, esti pregatita. Mental poti fi pregatita daca ai incredere in el 100%, si daca simti tu. ca i te poti darui asa. Eu as spune sa faci acest pas, dar PROTEJAT. Incercati sa nu fortati lucrurile. Luati-o usor. Planuiti ceva romantic ca sa iasa perfect. Faceti preludiul, pentru ca actul sexual sa nu fie dureros, si mai apoi faceti dragoste. Nu are de ce sa iti fie teama, si nici frica, chiar daca este prima oara.

| stefaniaforever a răspuns:

Draga mea, nu exista o vârstă la care sa faci acest pas. Acest pas îl faci atunci când ești pregătită și fizic și psihic, iar din câte am citit eu, ești destul de pregătită. Cat despre gura lumii. n-ai astupa mici pământul! Și nu e nevoie sa știe toată lumea ca tu ai făcut acest pas alături de prietenul tău pe care îl iubești mult. Eu am 17 ani, am făcut și eu acest pas din iubire enorma, dar din păcate, eu am suferit pentru ca nu am avut parte de o relație frumoasa și serioasa ca a ta. Părerea mea e ca nu ai ce regreta, nu o sa te urmărească nicio vina, dar trebuie sa fiți atenți.