| Dinozaurulajutator2 a întrebat:

Am 19 ani si in urma cu 6 luni m-am dezvirginat. Am incercat atunci,fara partea de început (preludiu)nu eram excitata si s-a chinuit asa,mi-a curs sange destul de mult,dar asta e ok,m-a durut enorm (si pentru ca nu eram exitata evident)dar si după, mai exact 2 zile am avut dureri, nu prea puteam sta jos.Cu baiatul cu care mi-am început viata nu pot spune ca a fost penetrare cum trebuia,a intrat, dar cu greu si am renunțat pentru ca aveam dureri mari.Acum am întâlnit pe cineva si vreau sa o facem dar tot am dureri cand introduce penisul si nu o poate face total.Ma doare dacă înaintează.E ca si cum ar tine ceva acolo. Dupa ce incercam simt o presiune si o durere în acea zona,o presiune, o ușoară jena in vagin.
Este normal sa am dureri inca? cat timp? este normal?

18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai o rana pe colul uterin, numai fă sex pana nu mergi la ginecolog sa te consulte sa iti dea tratament, sau poate himenul tau inca nu s-a rupt de tot si a mai ramas ceva acolo care iti provoaca dureri la penetrare

| Dinozaurulajutator2 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sincer cred treaba cu himenul, ca nu s-a rupt complet, pentru ca nu a fost penetrare 100% sa zic asa

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi cazul sa consulți in ginecolog. O sa te lămurească daca ai vreo problema medicala.

| Violleta2022 a răspuns:

Wow, atunci ala a fost viol in toata regula, sa intri cu forta, s arupi himenul, sa produci sangerare si durere.
un asemenea cat te marcheaza pe viata, fiindca este unul violent, dur, fara excitare, fara placere...

Sa nu mai accepti in viata ta sex fara preludiu, fiindca nu-i decat durere si lipsa toatal de placere, ajungand frigida chiar.

| Dinozaurulajutator2 explică (pentru Violleta2022):

Dar nu ii pot spune viol pentru ca a fost dorința din partea amândurora. Într-adevăr, nu trebuia sa accept fara preludiu, dar de ce acum ma doare când încerc?

| mihai69 a răspuns (pentru Dinozaurulajutator2):

Poate fi ceva psihic - corpul tău "știe" că ceea ce urmează poate fi dureros și în loc să se relaxeze, se crispează, se încordează, făcând penetrarea dureroasă.
Sfatul meu e să faci rost de un lubrifiant și să începi încet încet, singură, să îți obișnuiești vaginul cu penetrarea prin masturbare. Tot așa o să reușești să îți cunoști corpul și chiar să ajungi la orgasm. O să te ajute mult pentru viața sexuală ulterioară.
Ar fi de asemenea util să mergi la un control ginecologic, dar și să vorbești măcar odată cu un psiholog.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dinozaurulajutator2):

De ce nu l-ai oprit femeie, daca te durea?
Violul asta sau ce naiba a fost, te va marca pe viata, intr-un mod neplacut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dinozaurulajutator2):

Acum et doare tot din acelasi motiv, ca nu-ti afce un preludiu bun, ca nu exista excitata maxim si dilatat, si doare evident cand este pe uscat si sare ca boul pe tine.

| Dinozaurulajutator2 explică (pentru mihai69):

Mai de psiholog nu cred ca am nevoie, nu simt nevoie, sunt de total de acord cu psihologii.Eu am vorbit și cu băiatul cu care sunt acum si ma înțelege.Am încercat singura, fara lubrifiant, intra lucruri mici, dar dacă încerc cu ceva mai mare parca este o bariera, ceva ce tine, nu pot trece mai departe și doare oricat de excitata as fi.Nu m-am gândit ca am nevoie de lubrifiant fiind excitata destul de mult, dar merita încercat, mulțumesc!

| Dinozaurulajutator2 explică (pentru Violleta2022):

Sincer pentru ca voiam sa scap de virginitate, dar ne-am oprit în momentul în care nu am putut continua si nu m-a marcat cum ai spus, sunt ok cu asta, ma întreb doar de ce mai am dureri, ma gândesc ca nu a fost penetrarea ok

| Dinozaurulajutator2 explică (pentru Violleta2022):

Am spus ca sunt doi băieți diferiți.Nu mai am treaba cu acela, baiatul cu care sunt acum face totul diferit, dar tot am dureri inca, am auzit la alte fete ca au avut dureri pana la al 3 lea chiar al 4 lea act

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dinozaurulajutator2):

De ce voiai sa scapi de virginitate, era atat de greu sa te stii fecioara, neprihanita si pura?

| Emma30555 a răspuns:

Dacă te exciți ar trebui sa nu te doară, cel puțin nu prea tare. Trebuie sa se obisnuiasaca corpul tău cu viata sexuala, sa te relaxezi sa ți placa, dar foarte important sa te atragă băiatul. Dacă băiatul te atrage fizic și psihic, te vei excita și va începe sa ți placa sa faci sex cu el. E normal la început să fie puțin mai inconfortabil

| Dinozaurulajutator2 explică (pentru Emma30555):

Baiatul cu care sunt acum ma apreciază, ma simt apropiata de el, dar cred ca "problema " a fost penetrarea, pentru ca nu a fost un act complet pot spune și cred ca aceasta este cauza durerilor din prezent.Am tot auzit ca "virginitatea " revine, adica la început dacă nu ești activa, câteva luni nu o faci, după va fi cum a fost prima experienta poate nu la fel de dureroasa.Acum nu stiu ce sa cred

| ywar a răspuns:

Faci/Ai facut sex cu niste fatalai care habar n-au pe ce lume sunt. Ei cred ca daca le-a dat parul la scula sunt si maturi si in stare sa faca o fata/femeie sa se sinta dorita in pat. Eu in locul tau, le-as fi aplicat mai multe suturi unde ii este mai greu voinicului pana ii lasam lati. Cum sa ma doara? Sunt barbat matur cu foarte multi ani peste tine si de fiecare data partenerele mele erau foarte ude. Nu am folosit niciodata gel pentru a inlesni penetrarea. Da-i jet fara pareri de rau si cauta pe cineva potrivit tie. Prima experienta sexuala cu adevarat iti va influenta viata pe mai departe. Cel care va fi pentru tine, cu adevarat, va trage ponoasele, incercand sa te convinga ca sexul este minunat, ca este normal si un cuplu adevarat trebuie sa se bucure maxim in acele momente. Da-i viteza boului si gaseste un baiat tandru cate sa stie ca preludiul e o forma de respect-chiar si in pat. Oriunde ai face sex-in pat, la piscina, sub dus, in natura nu exista sa nu-ti respecti partenerul/a. Asta NU ESTE negociabil.

| Dinozaurulajutator2 explică (pentru ywar):

Am rămas puțin fara cuvinte, as vorbi cu tine mai multe in privat despre ce s-a întâmplat atunci.Pare ca stii destul de multe.Eu am vrut sa scap de virginitate, dar nu a fost tocmai ce ma așteptam.Cu acel băiat nu am avut nici o legătură, doar acea încercare, după nu am mai vorbit și nu avem de gând, am preferat sa ținem totul ascuns, oricum nu s-a descurcat deloc. Daca vrei putem vorbi mai detaliat în privat. Eu am o bănuială cum ca himenul nu s-a rupt complet și as vrea sa vorbesc cu cineva despre asta.

| Dinozaurulajutator2 explică (pentru ywar):

Nu cred ca îmi primești mesajele..am o problemă cu email ul si nu stiu cum sa rezolv

| ndrxw22 a răspuns:

Nu e normal, da-mi mesaj daca vrei sa vorbesti cu cineva despre asta