| anonim_4396 a întrebat:

Am 24 de ani, ce metodă de contracepție pot folosi in afara de prezervativ? (iubitul meu nu vrea să folosim, acum nu o să mă despart de el din acest motiv).
Am auzit de sterilet dar cică se face doar femeilor care au născut și mai doare și oribil de tare.
Ovulele contraceptive merg? Sau anticonceptionale dar nu stiu dacă mi-ar da doctorul pentru că eu mai urmez un tratament pentru ceva probleme medicale.
Până acum am supraviețuit fără prezervativ cu pastile de a doua zi non-stop și cred că ovarele mi-s praf, știu că nu NU E INDICAT pastila de a doua zi decat de două ori pe an.RIP mie. Eu care am luat gen de 10 ori pentru ca iubitul meu e încuiat la cap.

23 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita daca pe viitor ai resoecta planul Creatoruluu si nu ai mai face sex fara casatoeie. Sexul fara casatorie (cu prezervativ sau fara) nu e binecuvantat de Creator si nu aduce fericire pe termen lung. Mai bine roaga-te lui Dumnezeu sa aduca in viata ta persiana care El știe ca e potrivita pentru căsătorie.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca iubitul tau nu te iubeste suficientd e mult incat sa doreasca sa te si protejeze, atata vreme cat nu-i pasa daca te lasa sau nu gravida, dar poti folosi tu PREZERVATIV FEMININ, care se baga in vagin si poti face sex fara sa ai efecte negative, ca in cazul consumului de anticonceptionale, iar pastila de a doua zi ai luat-o deja pe toata viata, fiindca nu mai este recomandata putand sa-ti declanseze tumori si cancere.

https://www.checkpointaras.ro/......l-feminin/

https://www.facebook.com/suntparinte.md/videos/3002357783396878/

https://www.avort.md/......-feminine/

| Violleta2022 a răspuns:

Iubitii vin si pleaca, iar daca asta nu-l doare nici in cot de sanatatea ta, dar vrea sex numai in conditiile lui, atunci este bine sa te gandesti de 100 de ori, daca merita sa-l pastrezi in conditiile astea.
Dupa cum vezi, el nu-i dispus sa faca nici un fel de sacrificiu, nici macar de dragul sanatatii tale.
Pacat, asemenea oameni nu sunt de pastrat, ci de scapat rapid de ei, ca nu-ti aduc nici fericire si nici viata sanatoasa.

| mihai69 a răspuns:

Bine că poți lua escapelle ca pe bomboane, dar a.c. nu.
Mergi la ginecolog să îți prescrie cele mai potrivite pentru tine.

| brokxy a răspuns (pentru mihai69):

Dar trebuie să îmi fac analize cum a mai răspuns cineva să fac analize și eu și el? Eu aș lua anticonceptionale fără să știe el.

| Madaxo97 a răspuns (pentru brokxy):

Doar tu trebuie sa faci analize, ecografie, el nu e nevoie. Sa spui ginecologului si cate pastile de a doua zi ai luat, sa vezi ce părere are

| mihai69 a răspuns (pentru brokxy):

El nu are de ce să-și facă analize. Decât poate pentru a descoperi ceva bts despre care nu știe.

| suntserios a răspuns (pentru brokxy):

De ce sa iei anticonceptionale fara sa stie el? El nu participa la actul sexual? De ce il absolvi de orice responsabilitate si te lasi asa calcata in picioare?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cum sa nu fie motiv de despartire?
Este cel putin motiv de abstinenta.
Anticonceptionalele se iau dupa ce va faceti amandoi analize, iar medicul isi da acordul.
Ce faceti voi nu e relatie de oameni, e un fel de ruleta ruseasca cu fou-thai.

| dullcat a răspuns:

De ce mai stai cu asemenea persoana care se gandeste numai la propria placere pentru sex, si apoi in caz de sarcina isi pune mainile in buzunar si pleaca la urmatoarea? E foarte trist ca nu constientizezi la ce te expui si mai si alegi sa ramai in continuare alaturi de omul ala... Sper totusi sa iti vina mintea la cap si sa faci alegerea corecta pentru tine.Cine te iubeste nu te-ar expune la atatea riscuri.Pastila de a doua zi se ia in caz de urgenta, nu asa cum te taie capul, de mai multe ori pe luna.

De citit articolele de mai jos, cu atentie, cu speranta ca te vei lamuri.Te sfatuiesc sa nu iei pastile asa aiurea, ca nu e vorba de un simplu paracetamol pe care il cumperi de la farmacia din coltul blocului si gata, ci mergi la un medic, asa e cel mai responsabil.

https://www.doc.ro/......i-complete

https://www.medlife.ro/......sange.html

| Hyperion7 a răspuns:

Nu vrea sa folosiți prezervativ sau nu știe ce mărime i se potrivește?hee hee

| Miruna333 a răspuns:

Nu este adevarat. Recomand sterilet 100%. Citeste despre el online, nu din auzite din surse proaste. Eu n-am avut vreo durere, insa sunt alte femei care au dureri, insa, rezisti 1 min.
Anticonceptionalele iti dau peste cap intregul organism si nu te vei mai recunoaste. Pana dai de cele potrivite pentru tine poate dura foarte mult si efectele adverse sunt foarte urate. Pe langa asta, exista si riscul sa uiti sa le iei si tot asa, stai cu stresul zi de zi, trebuie luate inf fiecacare zi, aceeasi ora ideal.
Si fugi de la acest partener toxic

| Robert2526 a răspuns:

Nici nu stiu de unde sa incep laughing

Anticonceptionalele foarte rar au contraindicatii, ce fel de tratamrnt urmezi?
Daca ai luat pastile de a doua zi, nu o sa patesti nimic stai calma, nu se intampla nimic, e doar un mit, e totul ok. Totusi, recomand pastilele anticonceptionale zilnice, mai ieftine si mai eficiente.
Analizele nu se fac ca sa iti dea un anumit anticonceptional ci ca sa iti evalueze gradul de coagulare al sangelui si functia hepatica ( multi medici iti dau direct reteta sa stii)
Steriletul e unul dintre cele mai bune metode anticonceptionale ( dupa ce il monteaza si uiti ca il ai, o sa te simti normal)

Personal recomand pastilele anticonceptionale dar si steriletul este o solutie.Ai 24 de ani nu 14, alege o metoda contraceptiva si gata. pilulele alea sunt foarte sigure, nu faci cancer si nici nu te deregleaza hormonal

| Madaxo97 a răspuns:

Doamne ferește, nu imi vine sa cred ce am citit, cum sa iei asa des pastila de a doua zi, ca pe bomboane! Steriletul se pune si femeilor care nu au născut, si doare doar puțin cateva secunde când il baga apoi nu mai doare, nici nu îl simți, nu vrei sa iei anticoncepționale ca îți fac rau dar ai putut sa iei pastila de a doua zi ca pe bomboane, incredibil, totul din cauza unui bou care nu vrea sa folosească prezervativ si sa te protejeze, asta denota ca nu ii pasă de tine in primul rând, il doare in fund si se gândește numai la plăcerea lui, daca asta nu este motiv de despărțire, ok. Tu fă-ți sănătatea praf pentru placerea lui de câteva minute, e ok. Folosește măcar metoda calendarului daca sterilet nu vrei ca doare, pilula nu se poate ca ai probleme. Măcar sa nu își dea drumul in vagin, sa o scoată la timp, asta ar mai fi una din metode daca chiar nu ai ce altceva... Saau, sa își facă el vasectomie, e o procedura reversibila, si non-invaziva, de ce toată treaba asta cu protecția trebuie sa fie numai pe umerii tai? Lui chiar nu ii pasă deloc deloc?

| brokxy a răspuns (pentru Madaxo97):

Se pare că nu sad Și e foarte stresant. El spune ca dacă avem copil ce? Nu e așa de complicat. El zice că e matur dar nu cunoaște stresul mintal și financiar prin care trece o femeie după ce naște.
Plus eu acum la 24 de ani nu mă văd cu un copil 24/7 non-stop. Fiindcă nu mă simt eu destul de matura și responsabilă.

| brokxy a răspuns (pentru Madaxo97):

Eu m-am gandit să îl mai forțez cu prezervativul. Înseamnă că dacă nu acceptă chiar deloc nu mă iubește așa-i?

| Hyperion7 a răspuns (pentru brokxy):

Daca nu îți respecta decizia,din punctul meu de vedere,caută să facă sex,iar dacă apar copii,se duce.
Oricât de matur ar fi el sau ar pretinde că e, faptul că nu ține cont de părerea ta, denotă că nu e matur, ironic, nu?

| Madaxo97 a răspuns:

Înseamnă ca nu te iubește ca dacă te iubea, nu lasa totul pe umerii tai, pe el interesandu-l doar plăcerea personală, e foarte egoist. Si nu te-ar fi lăsat sa bagi atâția hormoni in tine sa iți dai organismul peste cap, daca era așa matur cum spune. Normal ca el zice ca vrea copil, ce, il creste el? Probabil va fi la fel de implicat in viata copilului cum este si in problema cu contracepția, adica deloc, o sa ti-l lase tie pe cap, ca doar el e bărbat si nu sta el cu copilul. Sper sa găsești puterea sa faci ce trebuie si sa il lași daca nu are de gând sa se schimbe, astfel de specimen de bărbat nu e om sa stai cu el. Se gândește numai la el, la plăcerea ta deloc, pun pariu ca tu nu poți sa te bucuri de sex niciodată pentru ca stai mereu cu gândul ca vei rămâne gravidă din cauza lui. Gândește-te cum îți va fi pe viitor cu el într-o familie, oare chiar te vezi alături de el toată viata? Gândește-te bine si ia decizia bună pentru tine, nu pentru el. Ca lui oricum nu-i pasă de tine, așa ca ție de ce sa iți mai pese de plăcerile lui sexuale? Vrea cu prezervativ, bine, nu vrea, sa se ducă la alta si gata. Aici se va vedea daca te iubește sau nu.

| andreiaurel232341 a răspuns:

Nu mai folosi anticoncepționale.

| AntonIacobescu619 a răspuns:

Eu,cred ca iubitul/masculul doreste sa faca multi dar MULTI mostenitori

| Andra08032005 a răspuns:

Eu cu logodnicul meu am folosit prezervativ mult timp si nu mai il suporta si acum am incercat Ovulele contraceptive. de fapt e o crema pharmatex ii zice si nu trebuie sa astepti sa se dizolve. incearca si tu daca nu mai vrea prezervativul... succes

| BaiatulcuOnly a răspuns:

Paraseste-l. E atât de simplu și la mana oricui, mergi la ginecolog sau planificare familiala. Sunt în toate orașele. Și gratuit la planificarea familiala. Faci niște analize speciale și îți indica anticoncepționale. Îți recomand mergi la ginecolog și spune ca ai luat pastile de a doua zi atât de multe, sa faci niște analize calumea.