| AndreeaN13 a întrebat:

Am 27 de ani si de 1 an jumatate eu su soțul încercam sa avem un bebe.
Menstruatia mea este si a fost mereu una regulata la 29 de zile. Singurul lucru care m-a speriat la un moment dat a fost o Hiperprolactinemie dar dupa investigații plus RMN la hipofiza s-a dovedit ca nu are o cauza medicala pentru ca toate erau in regulă.
Sotul in schimb are o oligospermie.
Noi am tot incercat si incercam desi speranțele mele sunt aproape de 0, mereu am rămas dezamăgită când vedeam ca nu si nu.
Ideea e ca ultima mensturuatie am avut-o pe 30 iunie cu durata normala de 5 zile.
Astăzi 5 august, nici urma de ea.
Simptomele mele sunt: dureri de cap, balonare extrema si durere de ovar stâng si bine-nteles un test de sarcina facut in data de 3 august (acum 2 zile) NEGATIV.
Nu stiu ce sa cred. Am zis că aștept sa treaca weekend-ul si daca tot nu isi face apariția menstruația voi merge la un consult.
Exista vreo posibilitate ca testul sa nu fie chiar sigur? Deși este facut in ziua 36...
Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da e posibil.Si la mine la prima sarcina primele 2 teste au iesit negative, abia dupa 6 saptamani testul a iesit pozitiv.

| Floridori a răspuns:

Tu esti ok din ceea ce spui, dar cauza infertilitatii este oligospermia sotului.
Daca aceasta este secundara, exista posibilitatea de a trata cauza principala si de a imbunatati astfel calitatea spermei, numarul de spermatozoizi putand ajunge sa fie mai mare, sau chiar in parametri normali. Daca este primara, atunci sansele de a obtine o sarcina sunt extrem de mici si in functie de diversi factori, se poate apela la FIV.Desigur, depinde si de cat de severa este oligospermia...

Ovulatia intr-un ciclu de 29 de zile are loc in ziua 15 a ciclului, deci daca s-ar fi intamplat sa fie fecundat ovulul, atunci s-a intamplat in ziua 15 a ciclului, chiar daca actul sexual s-a intamplat atunci sau cu cateva zile in urma (maxim 5). Deci se calculeaza 21 de zile de la contactul sexual din care ar fi putut rezulta o sarcina. Testul de sarcina poate da un rezultat fals negativ daca este facut inainte de aceste 21 de zile.
Insa, chiar daca ciclurile sunt foarte regulate, nu inseamna ca uneori nu pot exista mici intarzieri datorate schimbarilor hormonale naturale.Se considera diferente ale ciclului fara motiv de ingrijorare +/- 3 zile de maxim 3 ori pe an, sau o singura intarziere de maxim 10 zile.

| AndreeaN13 explică:

Am uitat sa mentionez ca ultimul consult ginecologic + test Papanicolau l-am facut in luna Mai anul acesta si totul era bine. Nici urma de chisturi sau alte nebunii.