| NA13 a întrebat:

Buna.
Am 26 de ani si de un an tot incerc sa raman insarcinata. Pana acum am stiut ca soțul are cateva probleme dar nu ceva grav, i s-a recomandat sa renunțe la fumat si sa ia cateva suplimente.
Eu stiam de la ultimele analize ca sunt perfect sanatoasa dar vazand ca nu se intampla minunea am zis totusi sa mai fac un set de analize. Just in case.
In urma acestora am descopetit o prolactina marita (valoare 749) si mi s-a pus diagnosticul de hiperprolactinemie.
Pentru ca nu am avut niciun fel de simptom si menstruatia a fost mereu la timp si totul a fost ok mi s-a dat tratament cu Vitex pentru 3 luni dupa care sa repet analizele.
In ziua a 15 a a cm am fost la ginecolog pentru un control, prezenta folicul pe ovar drept de 12.5mm si in rest totul ok.
Ultima menstruație a fost pe 20 februarie.
Tratamentul cu Vitex l-am inceput la 7 zile dupa, undeva pe 27 28 februarie.
Simptomele mele de cateva zile sunt bufeuri / amețeli/ constipatie si o durere de cap cu care ma trezesc in fiecare dimineață.
Astazi cand ar fi trebuit in mod normal sa ma trezesc cu menstruația aceasta nu da niciun semn sa apară. De obicei simt cu o zi 2 inainte pentru ca incep durerile de spate care sunt semnul meu de atentionare.
Acum se pare ca nimic.
Test de sarcina astăzi negativ.
Mi-as fi dorit un alt rezultat dar...☹
Voi mai aștepta cateva zile si in cazul in care nu apare menstruația, voi repeta testul de sarcina.
Întârzierea poate fi cauzata de tratamentul cu Vitex?
Niciodata nu mi-a întârziat. 27 - 28 de zile a fost mereu durata.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Buna!
Daca ultima ta menstruatie a inceput pe 20 februarie si ai fost la control in ziua 15 a ciclului menstrual, asta inseamna ca ai fost pe data de 6 martie.Ai spus ca era prezent foliculul care urma sa se elibereze/a fost eliberat in ovar.
Ovulatia se produce cu 14 zile inaintea inceperii urmatorului ciclu menstrual, indiferent de lungimea acestuia.Deci, calculand dupa ovulatie, ciclul tau menstrual ar trebui sa inceapa undeva un jurul datei de 21 martie +/- 1, 2 zile.
Vitex, pe langa alte efecte, ajusteaza lungimea ciclurilor menstruale, reduce simptomele sindromului premenstrual, poate da dureri de cap, greata, bufeuri.

Inteleg ca tu iti doreai alt rezultat si iti urez succes in indeplinirea acestui obiectiv, dar este foarte probabil sa fie doar o mica ajustare hormonala si efectele tratamentului.
Daca nu iti vine menstruatia intre timp, fa un test de sarcina dupa ce observi 7 zile de intarziere a ciclului menstrual.
Numai bine!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul menstrual a ajuns abia in a 26-a zi a sa, (20.02 -18.03 = 26/27) testul de sarcina efectuat in acest moment adica in a 12-a sau maxim a 13-a zi de dupa data OVULATIEI, are rezultat NEGATIV in peste 99-100% de testari efectuate.
Testul de sarcina il vei putea repeta cel mai repede dupa ce vor trece minim 7 zile, fiindca abia in acel moment rezultatul obtinut este considerat valid, valabil si corect in proportie de peste 99%.
Rezultatul oricarui tester de sarcina, efectuat chiar si cu cel mai super-mega-extra sensibil test este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la OVULATIE
In a 14-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi de dupa ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI In a 28-a zi de dupa incident rezultatul obtinut este 100% corect
Presupun ca ai inteles ca este ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile asa cum l-ai facut
In perioada de 14-15 zile DUPA OVULATIE testul de sarcina pe baza analizei de sange, beta-hCG efectuat in laboratorul de analize medicale are o corectitudine de peste 85-90% si este corect 98-99% in a 18-a zi de dupa incident

| GouDidodino a răspuns:

Încearcă cu alt partener, dar soțul tău nu trebuie sa afle, e posibil sa ai rezultate bune, nu ai nimic de pierdut daca incerci. Si sa trăiești o viață lângă o persoană dar sa nu poti face copii cu el, mi se pare absurd. Si daca reușești să rămâi însărcinată cu alt partener, il feliciti pe soț spunându-i ca o sa fie tatic. Succes