| mardeamor a întrebat:

Am 5 ani cu sotul meu si ne dorim un copil ce analize ar trebui sa imi fac pentru a vedea daca am vreo problema? in acesti 5 ani am incercat de cateva ori in luni diferite si nu am ramas dar nu am incercat luni la rand mai mult timp de exemplu incercam luna asta intro zi nu mai foloseam prezervativ si atat nu mai multe zile la rand si cam asa am mai facut si in alte luni insa doar asa o zi pe luna cand stiam ca sunt la ovulatie insa incep sa imi pun intrebari alte femei raman imediat eu am facut in zilele care trebuia dar nimic...sa incerc mai mult sau ce sa fac desi cred ca din atatea incercari trebuia sa raman...am 25 de ani

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi la ginecologul tau si discuta aceasta problema. In functie de evolutia sanatatii tale genitale, el va sti ce sa iti recomande. In primul rand vei avea nevoie de examen ginecologic, examen de secretie, examen Papanicolaou, ecografie genitala. Apoi sotul tau va face o spermograma si, in functie de rezultatele acestor analize veti sti daca trebuie sa mai continuati investigatiile, sa faceti vreun tratament sau pur si simplu sa continuati incercarile

Elianna
| Elianna a răspuns:

Trebuie sa te adresezi unui ginecolog specializat in probleme de fertilitate, care-ti va spune ce investigatii trebuie sa faceti, amandoi!
Unele, la noi femeile, sunt foarte dureroase.
O sa-ti spuna doctorul ce si cum!

| Emilian65 a răspuns:

Consulta un medic ginecolog si urmeaza-i sfaturile.

| minrest a răspuns:

Se face sex la rand, cu placere, la o zi, doua, trei, si pana in patru luni femeia ramane gravida. Nu prea merge ''punct ochit, punct lovit'', tocmai cand sunt mai multe sanse nu se nimereste, ca nu e inseminare artificiala.

| sofisis a răspuns:

O ZI? Atat ai incercat tu fara prezervativ? O zi pe luna?
Ai ciclu ceas? Pentru ca daca nu, este IMPOSIBIL sa stii cu exactitate perioada de ovulatie. Aia trebuie sa o determini cu ajutorul testelor de ovulatie. Sunt asemanatoare cu cele de sarcina.
Si DA, normal ca trebuie sa incerci mai mult. Daca va doreati copil, trebuia sa faceti NUMAI sex neprotejat. Ce naiba... zici ca esti pustoaica.
De principiu trebuie mers la ginecolog si de acolo el te la indruma in sensul analizelor de fertilitate, atat la tine cat si la partener.
Dar, sa nu te apuci sa ii spui ca tu incerci de 5 ani...ca e o afirmatie FALSA.

| ʎpooɯ a răspuns:

Trebuie eliminat pe rand problemele ce pot exista.
Prima data se face la sotul spermograma, daca rezultatul este bun atunci ecografie si consultatie ginecologica la sotia, pe urma histerosalpingografia(sa vada daca trompele sunt libere) si pe urma investigatii de laboratori (pentru hormoni).
In functie de aceste rezultate se va determina cauza infertilitatii si rezolvarea ei.