| Me,myself & I a întrebat:

Fetelor de vreo 5 luni am renuntat la anticonceptionale pentru ca eu si sotul meu dorim un bebe, acum catva timp am fost la medic, mi-a dat ovule si a spus ca sunt bine insa bebe intarzie sa apara.bine asta e abia a 2 luna de incercari insa ma intreb de ce nu am ramas din prima? mi-a spus medicul sa incercam 3 luni si daca nu vrea si nu vrea sa ne facem analize amanuntite amandoi! Voi ce ziceti?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se poate pune în discuție o sterilitate de cuplu dacă într-un interval de 1. 6 -2 ani nu s-a aplicat vreo metodă contraceptivă!
În situația ta nu este timpul să vorbim de sterilitate.
Continuați fără protecție.
Pa, pa.

| CarmenR a răspuns:

Eu zic sa te linistesti. O femeie perfect sanatoasa are doar 20% sanse sa ramana insarcinata in urma contactelor sexuale neprotejate. Depinde foarte mult de cat de regulat este ciclul si de propriul organism. Eu ti-as zice sa nu te ingrijorezi. In mod normal, daca dupa un an intreg de contacte sexuale neprotejate nu se intampla nimic, atunci ar fi o problema de semnalat. Uite aici niste articole care te-ar putea ajuta: http://www.qbebe.ro/......nsarcinata sau http://www.qbebe.ro/......e_un_copil sau http://www.qbebe.ro/......conceptie. Mult succes!

| magicianul19 a răspuns:

Asculta sfatul medicului. parea mea personala este urmatoarea. folosirea aticonceptionaleleor ar si un efect necagativ si in unele cazuri isi spune cuvantul dupa cum pare si in cazul tau. dar sper sa nu fie asa si sa poti avea copii. insa eu ma indoiesc putin daca v-ati iubit de ce nu ati dorit un copil de la inceput? de ce ati refuzat sa aveti copii? daca tu sau el ati avut si alte contacte sexuale cu alte persoane inainte sa fiti impreuna pot transfera diferite boli caree se transmit de la o persoana la alta. deci ar trebuie sa faci un examen mai amanuntit si sa vezi ce s-a intamplat cu adevarat. sunt unele boli care au efect negativ in viata voastra si sa nu poti avea copii. nu vreau sa crezi ca am ceva cu tine si daca sunt dur fac asta pentru a te ajuta. daca asculti ceea ce spun e bine daca nu asculti tot e bine. eu imi spun parea pentru a te ajuta. tu esti cea care poate accepta sau revuza acest ajutor. vezi ce-o sa spuna medicul. daca nu o sa te ajute in niciun fel sa nu eziti sa ma contactezi printr-un sms. nu vei avea nic de pierdut. o zi minunata si numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce.corpul asta al nostru a fost lasat sa-si faca treaba in mod natural. tu l-ai impiedicat cu droguri.fiindca orice pastila e un drog. daca stateai 5 luni in pat fara sa mergi, ce se intampla? asa si cu uterul.copilul este o binecuvantare de sus. daca nu-l primesti cand iti este dat, nu ai nici o garantie ca vei mai avea vreo sansa.asta gandesc eu.va doresc zece bebei, dolofani si dragalasi.impletiti dorinta si dragostea cu un regim alimentar, un tratament naturist, rugaciune si credinta, si BUNUL DUMNEZEU nu va va lasa singuri.

| danutza_2917 a răspuns:

Noi am incercat 2 ani la primul si 9 luni la al doilea pana cand am reusit, ca era totul in regula, adica analizele erau bune la amandoi, si nimic nu se intampla. La primul s-ar putea sa fii fost o infundare a trompelor ca imediat dupa radiografie am ramas, dar la al doilea speram sa fie mai simplu. Minunea s-a intamplat dupa ce am facut amandoi o cura cu suplimente care maresc fertilitatea, vezi http://aloeveraforever.ro/produse/suplimente-nutritive/forever-multi-maca. Pentru a putea cumpara aceste produse contacteaza-ma pe id/mess dpocaznoi@yahoo.com. Bafta!