| smiley92 a întrebat:

Am ajuns la varsta de 30 de ani si nu am intrat in vreo relatie serioasa. Ma intrebam si eu de ce, cu ce am gresit in viata asta sa raman singur. Singuratatea chiar e grea si poate deveni o boala incat sa ii urasti pe cei intr-o relatie, familie.
De cand ma stiu am fost timid, nu prea am vorbit cu fete emotional incat sa duca undeva am zis ca am timp, nu prea este ceva pe placul meu, m-am axat pe munca si nu am iesit cu prietenii care mai erau ca acum nici aia nu mai sunt.
Am lucrat in strainatate iar pe acolo nimic sa imi placa, de alta religie si fete nepotrivite. In tara mai lucram cu cineva in domeniul instalatiilor electrice si la fel nu am cunoscut nimic.
Nu sunt o fire sa ma bag in seama pe strada, pare dubios si nici mie nu mi-ar placea sa fiu abordat astfel.
Din apropiere nu prea mai vad optiuni, au mai ramas pustoaice care au o alta mentalitate.
Daca o iau din nou pe calea strainatatii si vreau sa merg pe o perioada nedeterminata presimt ca tot nu imi voi gasi perechea.
Am mai incercat in mediul online dar fara succes, Facebook pentru unii e demodat si trec pe alte platforme precum Insta(TikTok nu ma intereseaza sa pierd timpul).
Ce m-ati sfatui sa fac in aceasta situatie?

Răspuns Câştigător
| AmandinaDragan a răspuns:

Rabdare si pe unde treci uita-te in jur. Acolo este ea dar nu ai ochi pentru ea.Inca.

35 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te sfătuiesc să ieși din această situație.

| smiley92 explică (pentru sadrian46):

La asta m-am gandit inainte sa postez, naspa sfat.

| sadrian46 a răspuns (pentru smiley92):

Și te-ai gândit profund și adânc?
- Ce faci bade, șezi și cugeți?
- Ba, nu-ma șed!

| Emma30555 a răspuns:

Îți trebuie un mediu de socializare. Job, cursuri de dans, pictura, IT, hobby-uri, concerte, cluburi. Fără socializare e greu sa cunoști fete. Nu ți recomand sa "agăți" pe strada, e aiurea mai ales dacă ești genul timid. Fă-ți un prieten doi și ieși din casa, poate ei au prietene, se pot face cunoștințe etc.

| LordCristobal a răspuns:

Ar fi bine sa iesi in lume si sa socializezi.
Daca vrei sa iti gasesti o fata de calitate du-te si participa la evenimente culturale din zona ta, la astfel de evenimente poti gasi fete care au ceva in cap.
Daca vrei sa ai parte de o aventura de o noapte du-te la o discoteca din zona ta si vezi daca se lipeste o fata de tine.
Dar ca sa cunosti fete trebuie sa fii integrat si intr-un colectiv de tineri.
Ai spus ca nu iti plac abordarile dar daca vrei sa iti faci o prietena trebuie sa abordezi o fata mai ales ca multe fete asteapta ca baietii sa faca primul pas.
Nu toate lucrurile iti vin moca.
Important este sa nu te demoralizezi ca nu ai prietena ca asta chiar nu ei tragedie daca esti sanatos din toate punctele de vedere asta e cel mai important.

| smiley92 explică (pentru LordCristobal):

Nu am zis ca nu imi place sa abordez, nu imi place sa abordez pe strada. Skill-uri am si stiu cum ar trebui sa iubesc o fata, problema e ca nu am unde sa cunosc.
Nu ma pot baga in seama oriunde, poate avea prietenul prin apropiere sau in cel mai bun caz sa ma considere un disperat care se baga in seama cu orice fata.

| anonim3247 a răspuns:

La 30 de ani ești prea mare să pui întrebare din asta pe un site de copii.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Singurătatea nu este un lucru rau, uneori este mai plăcută propria companie de cât a altora, plus ca prin timpul petrecut în singurătate înveți să te iubești, apreciezi, respecți și aici vorbesc din propria experienta, poți sa te simți singur și cu 100 de persoane în jurul tău.
Ai pus mai mult accentul pe munca și este totul firesc, aplicații cum tot recomand ( personal, am cunoscut persoane faine )
- wink
- tinder
- hoop.
Sau poate îți faci ceva grup nou de prieteni și prin intermediul ieșirilor cu acel grup, găsești și persoana potrivita( pare adolescentina și aceasta idee, dar prin cunoștințe poți afla destule).

| AmandinaDragan a răspuns:

Ai rabdare.

| smiley92 explică (pentru AmandinaDragan):

Rabdare am avut si pana acum, daca nu am unde sa cunosc nu o sa imi apara singura.

| anonim3247 a răspuns (pentru smiley92):

Ai 30 de ani și întrebi pe un site de copii cum să cunoști pe cineva.

| anonim3247 a răspuns (pentru smiley92):

Te faci de râs că la 30 de ani întrebi pe un site de copii cum să cunoști o femeie.

| smiley92 explică (pentru AmandinaDragan):

Pe unde trec asta fac doar ca nu actionez din cauza ca sunt un tip mai introvertit, mi se pare ciudat ca un strain sa vina sa vorbeasca si apoi sa ceara un contact (nr. tel, Facebook etc) pentru ca daca te intalnesti o singura data si ai ratat momentul a doua oara nu te mai intalnesti cu acea persoana.
Firesc ar fi sa las acea persoana sa ma observe sa o observ si eu, daca e singura, daca e interesata, undeva unde sa o intalnesc de mai multe ori.

| AmandinaDragan a răspuns (pentru smiley92):

Nu e la comanda. Eu si sotul ne stim de la 11 ani si ne-am mutat impreuna si casatorit cand eu aveam 29 de ani.
Uita-te atent in jur ca-i acolo.
Nu te arunca sa iei o taratura numai pentru ca vrei sa fii cu cineva. Orice jigodie viseaza sa fie doamna.

| smiley92 explică (pentru AmandinaDragan):

Si tarziu poate fi prea tarziu, daca nu sunt copii nu are nici un farmec sa ai pe cineva mai ales sa fii de corvoada.
In tara chiar am ai unde iesi sa cunosti decat pe strada, mall si chestii de genul unde nu te poti baga in seama cu oricine, oricand. Plec din tara pe mai mult timp acolo nici atat deci ramane doar mediile de socializare si o persoana care se poate adapta, care ma poate urma.
Chiar orice numai sa fie nu ma intereseaza, pustoaicele au cu totul alta mentalitate si de trait viata, diferenta mare de varsta iar nu e ok(maxim 9 ani as zice) chiar si asa a fost o tipa de aprox 8 ani jumate diferenta si mi-a spus ca is mos si se pare ca prefera sa ramana cu un betiv, mi-a povestit ca nu are o viata faina dar sta asa fiind si mult mai inalt decat ea fiindu-i frica sa se vada cu altcineva. Ne-am cunoscut online fata fiind dintr-un sat apropiat.

| AmandinaDragan a răspuns (pentru smiley92):

Rabdare si pe unde treci uita-te in jur. Acolo este ea dar nu ai ochi pentru ea.Inca.

| Slv07 a răspuns:

Nimic, fara un skill la femei pana la varsta asta, ai sanse sa fii condamnat la singuratate in 90% din cazuri, sa agati pe dating la 30 de ani e ca si cum ai juca la loto! succes

| Anonimus937382 a răspuns:

înseamnă că ești urât!

| smiley92 explică (pentru Anonimus937382):

Sunt frumos, sanatos, ma mentin in forma happy