| tudalv99 a întrebat:

Am aproape 18 ani și sufăr de fimoza(pacat), iar doctorul mi-a recomandat operația de circumcizie, dar abia după ce împlinesc 18 ani. În fine, sunt destul de puțin dotat(13 cm) și nu știu dacă e din cauza fimozei sau a altor factori. Exista vreo metoda sa-mi mai lungesc penisul după operație, măcar cu 2 cm(nu as vrea sa apelez la operații de mărire de penis). Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Stiinta si tehnica medicala inca nu au reusit sa puna la punct o metoda prin care sa se poata mari in mod real penisul fara sa apara urmari de regula negative ulterior interventiei respective. Orice penis care depaseste lungimea/adancimea medie a unui vagin a carei dimensiune este de aproximativ 8-10 cm poate fi considerat apt pentru a satisface sexual marea majoritate a femeilor de rasa caucaziana (alba-europeana). In concluzie un penis care are o lungime intre 14-16 cm se incadreaza in limitele considerate medii deci in normalitate. Dimensiunea (ori prea mare sau prea mica) poate deveni un handicap in cazul in care lungimea instare erecta se situeaza sub 10-11 cm sau depaseste 19-20 de cm. Fiindca penisul tau se incadreaza intre aceste limite poate fi considerat ca fiind OK, aprecierile contrare sunt folclor urban sau pot fi incluse in categoria povestilor vanatoresti. Multa sanatate!