| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca sexul poate influenta menstruatia, este adevarat? Si masturbarea are aceleasi efecte asupra menstruatiei?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ambele presupuneri sunt ERONATE, sau mai bine zis complet FALSE. Atat desfasurarea ca lungime/numar de zile cat si modul in care se manifesta d.p.d.v. cantitativ, dar si privind fluxul de eliminare a sangelui pe intreaga perioada cat se produce MENSTRUATIA depind pur si simplu de procesul de formarea, cresterea si dezvoltare a ENDOMETRULUI situat in uter in fiecare ciclu menstrual. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai mituri minciuni ai auzit, de unde?

| neculaidenisa a răspuns:

Sexul la menstruatie poate sa scurteze durata ciclului menstrual, intrucat spasmele musculare produse de orgasm faciliteaza eliberarea fluxului menstrual in cantitate mai mare.
Si asa dureaza mai putin, dar nu afecteaza cu nimic organismul
Iar masturbarea nu are nici un efect asupra ciclului