| Roelly202 a întrebat:

Am auzit de la niste prieteni ca daca te masturbezi prea mult nu o sa ti se mai scoale.Este adevarat? ☹

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, daca-l epuizezi nu-i normal sa lesine?!
ACum, sa o dam pe cele serioase. Stiai ca masturbarea excesiva duce la lesin sau chiar la moarte?
Uite aici povesti adevarate cu adolescenti onanisti si nu numai, care au murit:
https://www.romaniatv.net/......70473.html

https://www.realitatea.net/......66317.html

https://adevarul.ro/......index.html

| bbobo22 a răspuns:

Depinde ce inseamna prea mult pentru tine. Clar nu este bine. Orice este in exces face rau. Poti sa ai grave probleme sau chiar sa si mori inclusiv daca bei prea multa apa. Incearca sa duci o viata mai echilibrata si sa faci mai mult sport.

| DanyDav a răspuns:

Am citit si eu ca nu -i recomandat sa te masturbezi, dar ce sa zic, cine nu se masturbeaza?
Citeam undeva ca treaba cu sculatul si ejaculatul iti este cumva inscrisa genetic, e ca bricheta aia cu un milion de prinderi, se temina, pa!

| Andreeush a răspuns:

Nu este normal să exagerezi cu masturbarea, poți avea probleme cu erecția.

| antiqque a răspuns (pentru DanyDav):

E o prostie ce ai citit, masturbarea e perfect normala si face chiar bine. Ca orice chestie daca e prea mult strica dar o data pe zi de exemplu nu te afecteaza cu nimic, ba chiar te ajuta.

| oParadox a răspuns (pentru Violleta2022):

Imi pare rau sa te anunt, dar aberezi, aberezi foarte grav, "masturbarea duce la lesin si moarte ", deci, pe langa ca e complet fals, masturbarea nu duce la moarte laughing iar prin" masturbare excesiva "vrei sa spui de 50 de ori sau cum? laughing
Masturbarea e ceva normal, incearca totusi sa te limitezi, adica sa o faci cand ai nevoie, nu cand te plictisesti. Succes!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai auzit asa ceva atunci trebuie sa afli ca acea parere este FALSA, ERONATA fiindca este sustinuta de persoane lipsite de informatii corecte. Chiar si in aceste zile, acum cand subiectele despre viata intima si sexuala au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe retelele desocializare, etc, activitatea de masturbarea continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul: „Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?" sau „Are limite de varsta?" ori, ''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?", ''Daca mi-o frec imi va creste par in palma? pot devein balbait? sau pot sa orbesc?"". Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. Insa, pe langa toate posibilele dipute, contraziceri, diferende, de regula pareri contrare privind masturbarea, pentru a se putea face o analiza obiectiva a acestei ativitati practicate de foarte multa lume de ambele sexe si de toate varstele, trebuie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale.
Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si/sau pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni, printre care sunt endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonului care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin acea sperma ejaculata, reprezinta convingere unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Cu timpul asa se va intampla. Vei ajunge sa nu ti se mai scoale.

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Violleta2022 a răspuns (pentru oParadox):

Vezi linkurile care le-am pus pe topic si ai sa vezi ca nu-i nici o aberatie, chiar au murit adolescenti din masturbare.
Faptul ca tu esti micut si nu ai habr, nu inseamna ca nu sunt cazuri mortale.
Ai acces la internet, pune mana si cauta, ca nu ai nici o scuza sa te aberzi pe aici, cand posturi de televiziune si ziare mari, fac stirile astea publice.

| oParadox a răspuns (pentru Violleta2022):

Hmm, micut zici tu? Vreau sa te anunt ca nu sunt atat de micut precum crezi tu, insa nu vreau sa-mi pun mintea cu tine, probabil ai dreptate, doar ca vezi tu, eu sunt baiat, si ghici ce? :)) N-am murit.
No hate, dar ar trebui sa te interesezi mai bine pentru ca nu tot ce gasesti pe net e adevarat.
Ca sa stii si tu, masturbarea e sanatoasa, si ca sa-ti dovedesc uite :

1. https://noizz.ro/......sa/mpsn4cq
2. https://www.csid.ro/......te-4989308
3. https://www.cancan.ro/......u-19639608

Nu spun ca nu are si dezavantaje, are, dar moarte e foarte exagerat. ceea ce pare a fi o aberatie, dar am sa las ca tine :P

| Violleta2022 a răspuns (pentru oParadox):

Nu am spus nicaieri ca masturbarea nu-i sanataosa, doar am spu ca Mmasturbarea excesiva" nu-i sanatoasa!
Daca esti destul de mare sa inteelgi ce inseamna "excesiv" inseaman ca vei fii capabil sa intelegi si raspunsul meu de mai sus.
Baiatul a pus o intrebarea clara, despre "PREA MULTA MASTURBARE" daca-i sanatoasa.
Excesiv - inseamna - prea mult!
Deci, tot ce-i prea mult (excesiv) este rau si periculos!

| oParadox a răspuns (pentru Violleta2022):

Aici sunt complet de acord cu tine, doar ca acel "exces" pe care-l atribuii tu, nu cred ca e in cazul asta, fiecare are granitele lui, poate pentru mine excesul ala se defineste de 5 ori pe zi, la tine excesul poate fi de 20 de ori pe zi, deci difera (e doar un exemplu).
Ceea ce inseamna ca daca te masturbezi de 5 ori poti mori? -iar asta e complet o aberatie. Nu inteleg de ce te deranjeaza asa tare ca am folosit un cuvant atat de dur pentru o concluzie trasa prea drastic? pentru ca tu asta ai facut. tongue
@Roelly202- Ne poti spune cat de des este acest exces?

| Violleta2022 a răspuns (pentru oParadox):

Revin si-ti mai spun odata a citesti mesajul de mai sus, unde nu am specifcat nici un numar de masturbari, doar am mentionat "masturbare excesiva".
Asadar, speculatiile tale ca am spus ca 5 masturbari este excesiv, cand tu le consideri nromale, este aberant.
Trebuie sa stii ca-i mentionat prin tratatele medicale, ca-i normal 1 data pe zi, dat fiind timpul indelungat de producere al spermei.
Deja 5 ori este excesiv si nesanatos, epuizandu-te si deregland aparatul reproducator, avand mai tarziu probleme cu mentinerea erectiei sau cu ejacularea precoce.

| doctorandus a răspuns (pentru oParadox):

Intreab-o in ce tratate medicale scrie ce zice ea. Sa dea numarul paginii si un citat mai larg.

| oParadox a răspuns (pentru doctorandus):

Lasa ca ea e ceva medic secret laughing, fiecare cu parerea lui, n-am cum sa-i mai explic, daca vrea intelege, daca nu, asta e...

| doctorandus a răspuns:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro