| Joltedoru a întrebat:

Am avut contact neprotejat de 3 saptamani, iar prietenul meu zice ca a ejaculat afara.Tot atunci am fost racita si am luat antibiotic, am continuat cu ceva vitamine care pe prospect scria ca regreaza ciclul. Mi-a intarziat ciclul 5 zile si ma-u durut ovarele si uterul de aproximativ 2 saptamani, dupa ce am terminat antibioticul. Dupa ce am intrerupt vitaminele am observat ca au inceput sa ma doara sanii si s-au umflat un pic.Am doua intrebari pentru mamici: in primele saptamani de sarcina ati avut si voi asemenea simptome, si, medicamentele iti intarzie ciclul? Va multumesc frumos si va doresc sarbatori fericite!

Răspuns Câştigător
| Lummy a răspuns:

Nu doar mamicile au dureri de sanii... te pot durea sanii inainte sa-ti vine problema. si da, medicamentele creeaza o intarziere a menstruatiei.

2 răspunsuri:
| Deea1111 a răspuns:

Simptomele de sarcina sunt diferite de la femeie la femeie si de la sarcina la sarcina, cele mai intalnite semne care prevestesc venirea pe lume a bebelusului este intarzierea sau lipsa menstruatiei. Daca dintr-o data esti prea sensibila la orice mancare si diminetile le petreci cu asemenea probleme, poate e momentul sa te intrebi daca nu cumva esti insarcinata. Greturile matinale si voma apar in mare parte dimineata, dar nu numai atunci.
Greturile de dimineata, sunt foarte cunoscute ca semne de sarcina si apar aproximativ in saptamanile 2-8 de la conceptie, la unele femei mai norocoase este posibil sa nu aiba aceste stari de greata deloc, iar la alte femei insarcinate se resimt aceste neplacute senzatii pe toata perioada sarcinii.La putine femei pot aparea cantitati mici de scurgeri rosiatice, poate aparea in momentul in care oul fertilizat incepe sa patrunda in captuseala uterului, la aproximativ 6 zile de la conceptie, acest lucru putand fi resimtit si prin asa-numitele crampe abdominale.

sarcina.La nivelul sanilor pot aparea o serie de simptome sarcina: sani mariti, putin durerosi, mai sensibili la atingere, mameloanele mai colorate, mai moi si chiar mai retrase. Aceste simptome apar cam la o saptamana sau doua de la conceptie, femeile putand observa micile modificari ale sanilor. In mod normal si menstruatia este precedata de unele simptome asemanatoare (sani durerosi si foarte sensibili), dar, daca sunt mai mari decat de obicei si durerosi, poti lua in calcul si o sarcina. In caz de sarcina mameloanele devin mai inchise la culoare, iar daca acestea sunt si moi, sansele de a fi insarcinata cresc.Progesteronul pe care il secreti acum este posibil sa fie vinovat pentru starea ta de oboseala sau somnolenta, pentru ca oricat te-ai odihni, simti ca nu scapi de oboseala. Ai crede ca este doar extenuare, dar, daca aceasta stare se mentine si dupa multa odihna si mai ai si alte simptomele de sarcina.Mai sunt si dureri de spate dureri de cap pofta crescuta de mancare linia de sub ombilic se inchide la culoare cresterea temperaturii bazale nevoia de urinare mai frecventa
balonata si/sau constipata sensibilitate crescuta la miros si mancare. Cel mai bine este sa iti faci testul de sarcina.Eu ti-am descris simptomele acum tu mai ramane sa le verifici si sa iti faci teste de sarcina si pe viitor protejeazate.

| gagaaa7 a răspuns:

Chit ca nu sunt femeie, dar in mare parte stiu care ar fi simptomele daca ai fi gravida. Ai avut pana acum stare, de ameteala, durere de burta, cap, de asemenea durerea saniilor, intarzierea menstruatiei etc.