| MolieDetara13 a întrebat:

Am avut contact sexual neprotejat acum o luna si iubitul meu a ejaculat in mine. Am luat pastila de a2a zi (Postinor2) la 55 de ore dupa contact. (pe prospect scria ca se poate lua pana la 72 de ore) Nu imi vine menstruatia regulat, dar fata de luna trecuta, luna aceasta mi-a venit cu o zi inainte si mi-a venit la 17 zile dupa contact. Tot 5 zile cum mi-a venit intotdeauna. Am facut un test de sarcina, ca sa fiu sigura, la 4 zile dupa ce mi-a trecut menstruatia si a iesit rezultatul negativ. Pot fi 100% sigura ca nu sunt insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit stiintific ca inceperea menstruatiei la data normala/calculata si desfasurarea acesteia in mod similar cu cele anterioare in privinta timpului de sangerare, cantitatii de menstra eliminata, culoarea acesteia, mirosul, fluxul zilnic, etc. dovedeste faptul ca se elimina din organism mucoasa existenta in uter, denumita endometru. Endometrul este formatiunea in care se implanteaza ovulul in cazul in care se produce fecundarea. Daca nu are loc fecundarea ovulului nu se produce nidatia si endometrul "imbatranit" se elimina din organism astfel luand sfarsit acel ciclu de procreere. Rezulta ca MENSTRUATIA reprezinta inceperea unui NOU ciclu menstrual. Prin MENSTRUATIE se elimina vechiul ENDOMETRU devenit inutil in organism pentru a se lasa loc liber in vederea reinceperii unui nou ciclu de reproducere.Astfel procesul menstrual reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat si din acest motiv se elimina ENDOMETRUL prin MENSTRUATIE. Nu poate exista o sarcina in situatia ta. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Testul de sarcina se face la 21 zile de la contactul sexual. Dece asteapta sa treaca 21 zile si apoi faci testul. Acesta iti va spune sigur daca esti sau nu gravida.

| johnbucuresti a răspuns:

Pastila de a doua zi nu isi face mereu efectul
eu am 3 copii pentru ca mai demult eram gigolo
si imi placea sa abramburesc femei
asa ca in 3 cazuri din 1000 nu si-a facut efectul

| MarriaGIoana a răspuns:

Ca metodă contraceptivă care acţionează la nivel hormonal, pilula de a doua zi poate avea efecte adverse asupra organismului: dureri de cap, oboseală, greţuri, vărsături, tulburări ale ciclului menstrual, sângerări între menstre.
NU este indicat să apelezi prea des la contracepția de urgență. pastila de a doua zi este relativ toxică şi administrarea ei nu este recomandată de mai mult de două-trei ori pe an. Pe lângă simptomele mai sus amintite, aceasta poate avea efecte negative şi asupra ficatului. Există medici care susţin că acesta nu este indicată decât de două-trei ori într-o viaţă, nu într-un an.

| MolieDetara13 explică (pentru MarriaGIoana):

A fost prima si sper ca si ultima din viata mea!