| Gaitan_Niculina_1999 a întrebat:

Am avut contact sexual neprotejat pe data de 13 februarie si nu a ejaculat in mine, iar pe data de 15 trebuia sa imi vina menstruati si nu mi-a venit. De ce? Nu stiu ce sa fac...

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sexul a avut loc in ultimele 2-3 zile ale ciclului tau menstrual probabilitatea de sarcina este practic inexistenta. Pe baza observatiilor si a cercetarilor medicale si stiintifice este stabilt cu certitudine ca in ultimele 8-9 zile dintr-un ciclu menstrual REGULAT (obligatoriu) care sunt cele mai sigure zile pentru sex, formarea unei sarcini se considera ca fiind teoretic imposibila chiar si in cazul in care se ejaculeaza intentionat in vagin. Este perioada in care se poate face sex fara nicio restrictie, perioada in care barbatul poate ejacula fara retinere in vagin, deoarece se considera ca este nefertila in proportie de peste 99%. Depinde cat iti este de regulat ciclul tau menstrual pentru a se putea considera neinceperea menstruatiei ca reprezentand de fapt o intarziere cauzata de o dereglare hormonala sau ca este vorba de un ciclu mai lung de aceasta data in cazul unui ciclu NEREGULAT. Daca ai ciclul REGULAT peste 4 zile poti sa-ti faci un test de sarcina in cazul in care menstruatia nu se va porni pana la acea data. Daca ai un ciclu NEREGULAT nu ai de ce sa te panichezi deoarece menstruatia se va porni peste cateva zile. Multa sanatate.

| Gaitan_Niculina_1999 explică (pentru corbulalbrosu):

A fost al doilea contact. Dupa calculele mele eram in perioada nefertila pe data de 13.02. 2016. Si pe data de 15.02. 1016 trebuia sa imi vina si nu mi-a venit nici acum, sunt foarte stresata sper sa nu fie vorba de o sarcina... Cate zile este normal sa intarzie?

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual s-a desfasurat cu 2 zile inainte de venirea menstruatiei, nu poate fi vorna de o sarcina. Astapta, ca in cateva zile iti va veni si menstruatia.

| Gaitan_Niculina_1999 explică (pentru Emilian65):

Sper sa imi vina. Multumesc

| grab a răspuns:

Ai luat saracia aia "de a doua zi"?

| Mindilica a răspuns:

E posibil sa fii insarcinata. Doar vizita la ginecolog va confirma sau infirma banuielile tale.

| PhoenixStudio a răspuns:

Sfatul meu este sa iti cumperi un test de sarcina Surecheck!