| anonim_4396 a întrebat:

Am avut contact sexual protejat astazi si nu stiu cum s-a rupt prezervativul. Aceasta este a7-a zi dupa menstruatie. Sunt in perioada nefertila? Daca sunt in perioada nefertila, ar mai fi riscul de a ramane insarcinata? Si daca nu, la cat timp dupa act as putea lua pilula de a doua zi? Mi s-a spus ca as putea s-o iau in maxim 72 de ore. Nu stiu ce sa fac, as vrea o explicatie cat mai in detaliusad. Mentionez ca am 17 ani.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti cel mai probabil in perioada cu fertilitate maxima. Calendarul se tine incepand din prima zi a menstruatiei, din prima zi de sangerare. DEci ziua in care ti-a venit menstruatia se noteaza cu 1 si se continua numaratoarea pana in ultima zi inainte de o noua sangerare. Perioada de maxima fertilitate este intre ziua 12 si ziua 16. Daca menstruatia ta a durat mai mult de 3 zile, esti extrem de aproape de ziua 12.
Din pacate, ai o problema, pilula de a doua zi se poate lua numai la indicatia ginecologului, dupa consult ginecologic. Altfel este extrem de periculos si te poate costa viata sau capacitatea de a avea copii in viitor, mai ales la varsta ta (teoretic e interzisa sub 18 ani). Maine dimineata cauta un cabinet ginecologic deschis sambata si du-te la control. Medicul va sti ce e de facut.

| SweetCandy a răspuns:

Da ia pilula:D cu cat o iei mai devreme cu atat mai bine:D

http://www.sfatulmedicului.ro/......ua-zi_1091

| tyana a răspuns:

Depinde de cat de regulat e ciclul tau menstrual.In mod normal nu ar trebui sa fii in perioada fertila dar eu zic sa nu risti.Pastila e eficienta daca o iei in primele 72 de ore asa ca nu mai sta pe ganduri.