| anonim_4396 a întrebat:

Am avut contat sexual protejat in data de 13, problema este ca s-a rupt prezervativul dupa ce a ejaculat in el. CM este regulat, mi-a venit cu intarziere de o zi in data de 18 si mi-a tinut 5 zile. Este posibil sa fi ramas insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Insasi pornirea menstruatiei reprezinta garantia ca in proportie de 99, 99%nu s-a realizat fecundarea ovulului in ciclul menstrual anterior si drept urmare fiindca nu s-a realizat nici nidatia a fost eliminat din uter/corp endometrul imbatranit, devenit inutil sub forma de menstra. Este absolut sigur ca nu s-a format si nu s-a instalat o sarcinain ciclul menstrual anterior. De asemenea trebuie sa stii ca ultimele 8-9 zile ale ciclului tau menstrual sunt 100% nefertile si niciodata indiferent de modul in care este intretinut sexul este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. Este cea mai perfecta perioada pentru intretinerea de acte sexuale sigure si placute. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca menstruatia a venit la 5 zile dupa contactul sexual, inseamna ac erai in perioada cu fertilitate minima si ca nu s-a instalat sarcina. Asadar posibilitatea de sarcina este practic zero

| Emilian65 a răspuns:

Daca menstruatia ti-a venit la 5 zile de la actul sexual, nu este posibila o sarcina.

| Alicezzz a răspuns:

Nu

| IisusChristos a răspuns:

Daca prezervativul era rupt deja cand si-a scos-o, e mai mult decat probabil sa fi ramas insarcinata, e aproape 100% sigur.
Csf, asta se intampla cand folosesti essentials(prezervative ieftine)

| corbulalbrosu a răspuns (pentru IisusChristos):

Daca nu ai informatii corecte si esti paralel cu procreerea nu mai fa afirmatii complet gresite, aberante. In ultimele 8-9 zile ale unui ciclu menstrual mai ales unul REGULAT cum a afirmat fata, s-a dovedit atat stiintific cat si medical ca in proportie de 100% este IMPOSIBILA formarea unei sarcini. In aceste 8-9 zile se poate face sex neprotejat si barbatul poate ejacula sperma in vagin de fiecare data. In concluzie mai invata si te informeaza si daca se poate in mod cat se poate de corect.