| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o relație sexuală neprotejata în 1, în urma căreia am luat escapelle(după o ora), menstruatia mea e neregulată și cred că eram in perioada fertilă, luna trecută mi-a venit menstruatia in 14 dar niciodată nu imi vine la aceeasi dată, de 2 zile mă dor sânii la atingere in special sfarcurile si uneori burta, am observat ca imi apar câteva coșuri, e posibil sa imi vina menstruatia sau sunt sanse de sarcina? As prefera sa răspundă doar persoanele care au câtuși de puțin habar, nu toți care își dau cu părerea aiurea.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual este de tip N EREGULAT, practic este imposibil sa se poata stabili in ce moment al ciclului va avea loc procesul de OVULATIE si in consecinta din acest motiv NU se pot stabili zilele care formeaza PERIOADA FERTILA a unui astfel de ciclu menstrual. Astfel ca folosirea pastilei contraceptive in acest caz este posibil sa fi fost inutila, fara rost, dar tot la fel se poate aprecia ca ai fi putut fi in perioada fertila si atunci in acest caz sa fi fost necesar sa fie folosita pastila pentru a impiedica procesul de eliberare a ovulului din ovar pe o perioada de cateva zile.
Se poate aprecia ca in situatia descrisa posibilitatea de formare a sarcinii a devenit imposibila in proportie de peste 95% si ca urmare in zilele urmatoare sa porneasca sangerarea menstruala avand in vedere ca au aparut si se manifesta semnele specifice care exista in perioada simptomelor premenstruale. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Odata ce ai luat escapelle, este clar ca nu mai poti fii isnarcianta, dar urmatorul ciclu menstrual numai dumnezue stie cand vine, fiindca bomba hormonala pe care ti-a bagat-o in corp ti-a dat pete cap tot sistemul hormonal pe o perioada de 6-12 luni, timp in care nu se mai poate estima nimic!
Vezi efecte negative ale pastilei Escapelle!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ai luat pastila de a doua zi, nu ai de ce sa iti faci griji in ceea ce priveste sarcina. Menstruatia ar fi trebuit sa iti vina, dar daca ai luat pasitla, ti-a dereglat hormonal tot corpul, motiv pentru care pot sa apara diferite astfel de semne, ca cele prezentate de tine.