| AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

Buna TPU. Mi-a intarziat menstruatia 11 zile.(44 zile de la ultima menstruatie) am facut sex neprotejat cu prietenul meu acum o saptamana si acum 2 saptamani. Credeti ca exista vreun risc de sarcina atata chiar daca am simptome premenstruale (sanii si sfarcurile sensibile, dureri de burta si ovare, cosuri, dureri de cap)? Chestia e ca am aceste simptome de aproximativ 2 saptamani ceea ce mi se pare mult. Test de sarcina am facut duminica trecuta si a fost negativ.Ar trebui sa ma ingrijorez? Dau funda

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sracina se face DUPA 21 de zile de la ULTIMA partida sexuala!
Deci nici un testd e sarcina facut nu a fost facut corect, fiindca la 2 saptamani nu are cum arata corect daca esti sau nu, fiind facut inutil si eronat.
Testul trebuie repetat DUPA 3 saptamani (mai corect spus, DUPA 21 de zile de la partida sexuala).

| Floridori a răspuns:

Din intrebarile adresate de tine in ultimul an, reiese ca ai un ciclu menstrual neregulat, asta insemnand ca incepe atunci cand este programat hormonal sa inceapa, fiind imposibil de precizat ziua in care va avea loc acest eveniment.
In concluzie, nu se poate vorbi de intarzieri pentru ca nu exista un reper fix in ceea ce priveste lungimea ciclului menstrual.

In plus, in acest caz, nu se poate stabili nici perioada fertila, in care exista sanse reale de sarcina.

Daca ai dubii, poti efectua un test de sarcina dupa 21 de zile de la ultimul contact sexual daca menstruatia nu porneste intre timp.

Numai bine!

| Crackman a răspuns:

Se poate orice