| anonim_4396 a întrebat:

Am candida albicanis pentru prima data.am tinut 2 sapt de tratament cu ovule de clotrimazol si meclon iar dupa 2 zile, au reaparut mancarimi.Sa fie din cauza partenerului? Stiu ca si ei sunt purtatori dar dupa ce am avut contact sexual in prima zi am avut inca arsuri usoare iar a doua zi putin mai dureroase iar in seara aceea au reaparut mancarimile.Precizez ca m.am simtit enorm de bine dupa tratament si si-a facut treaba insa nu pricep..In fiecare seara am luat cate un tub si in fiecare dimineata ma simteam tot mai comoda. Este prima data cand am candida si in afara de luna aceasta, in care am inceput tratamentul, o am de 2 luni ptc nu stiam. Da a fost netrataatata si poate din cauza aceasta au continuat mancarimile sau poate din cauza iubitului meu, habar n.am nu stiu care este cauza.
Ps: ajung in tara de abia la inceputul lui septembrie si doar atunci imi voi face o programare rapida la ginecolog.
Care pot fi cauzele pentru care a reaparut mancarimea? Nu beau, nu fumez, am incercat sa ma abtin pe cat posibil sa mananc dulce, stresata nu am fost deloc.

Răspuns Câştigător
| io09675 a răspuns:

Singurul motiv pentru care au apurat aceste stari, este ca atunci cand intretii relatiile sexuale secretia care s-a retras inapoi in corpul tau absorbita de ovul, a revenit din cauza ca penisul a intrat in vagin. De obicei 3 luni nu ai voie sa faci sex sau sa te masturbezi in vreuu fel. Iti recomand sa nu mai folosesti ovul pentru ca nu sunt recomandate si sa te dai cu o crema speciala (nu mai stiu exact cum se numeste dar poti intreba la farmacie).

Sper ca te-am ajutat! Funda?

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Candida se transmite iar daca el nu se trateaza degeaba o faci tu

| anaismid a răspuns:

Te-ai reinfectat de la iubitul tau daca ati avut rapoarte sexuale neprotejate. trebuia sa faca si el tratament o data cu tine