| anonim_4396 a întrebat:

Am ciclu neregulat asa ca nu mi-am facut probleme cand vine si cum, de aceea nici nu mai tin minte exact dată când mi-a venit ultima oara, luna asta am avut ceva sangerari in timpul actului sexual si dupa nu a mai curs nimic. Atunci am crezut ca mi se va porni menstruatia dar nu, a fost mai mult de acei câțiva picuri.Acum de o săptămână aproape am dureri de sani, imi sunt umflați si grei si am senzatia ca si cum m-as îngrașă.Am avut si dureri de burta sub buric precum cele de balonare sau constipatie fara sa am vreuna dintre aceste probleme.Am si dureri de spate uneori in zona lombara.Nu am pofte exagerate sau greturi,dar mănânc continuu si simt constant senzatia de foame. Poate sa fie o problema de sanatate, dar eu oricum până sa imi fac un test de sarcina va intreb pe voi: Pot fi semne de sarcina? Dacă nu, cu ce boala se pot asimila stările mele?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Practic niciuna dintre urmatoarele stari si/sau senzati descrise : ''... de o săptămână aproape am dureri de sani, imi sunt umflați si grei si am senzatia ca si cum m-as îngrașă.Am avut si dureri de burta sub buric precum cele de balonare sau constipatie fara sa am vreuna dintre aceste probleme.Am si dureri de spate uneori in zona lombara.Nu am pofte exagerate sau greturi, dar mănânc continuu si simt constant senzatia de foame.'' NU poate sa reprezinta vreo simptoma de sarcina, fiindca simptomele de sarcina reale/adevarate apar si incep sa se manifeste de regula numai dupa ce sarcina a implinit varsta de 6-7 saptamani, iar in acest caz pe baza celor descrise este precizat faptul ca actul sexual a fost intretinut destul de recent. Fiindca poate exista si posibilitatea sa suferi de vreo afectiune, (balonarile, constipatia, greata, senzatia de foame, etc) este indicat sa te prezinti la medicul de familie pentru a fi consultata. De asemenea, poti sa faci un test de sarcina, in cazul in care au trecut 21 de zile de la actul sexual amintit. Testul de sarcina pe baza urinei reprezinta singura posibilitate prin care se poate determina daca rezultatul testarii este POZITIV sau NEGATIV, sau altfel spus daca ai ramas sau nu insarcinata in cazul in care sperma ar fi ajuns in vagin. Multa sanatate!

| Ellya15 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Stau impreuna cu iubitul meu zilnic, si daca nu zilnic tot la 2 zile facem sex neprotejat cu ejaculare afara si asta s-a intamplat si acum o lună si acum doua.Eu am stările astea de o săptămână, dar menstruatia mea lună asta înafara de sangerare de la actul sexual de acum 3 saptamani nu a venit.Am ciclu neregulat si uneori vine, alteori intarzie, uneori vine si de doua ori alte ori de loc de aceia nu sunt sigură niciodata de ce se intampla. Uneori curge putin 2 zile, alteori tine o săptămână cu scurgeri abundente si poate nici acum nu realizam ca se intampla ceva daca nu începeau acele dureri de burta si sani.Cand m-a durut burta am crezut ca vine menstruatia, apoi au început sani si spatele si am spus că sigur vine doar ca nu se mai porneste nimic iar sani mei sunt din ce in ce mai sensibili, burta nu ma mai doare dar in schimb am disconfort la spate.Ma mișc si ma ridic greu, am o stare ciudată si proasta mai nou adorm la ora 9 seara fara sa fac vreun efort fizic.
O sa incerc sa imi iau un test sa verific, am tot amânat asta cu gândul că o sa vina ciclul.Nu am o problema daca sunt însărcinată doar ca am mai facut teste de sarcina cand imi întârzia asa menstruatia si am avut chiar si greturi si au iesit negative asa ca nu am mai vrut sa ma obisnuiesc cu ideea ca e posibil sa fie.
Eu stiam ca trebuie sa ai pofta mari si greață macar din cand in cand de aceia nu prea cred ca sunt însărcinată dar nah, am zis ca poate cineva stie mai bine ca am inteles ca mai sunt femei ce nu au neapărat greturi și pofte la început.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ellya15):

In cazurile in care ciclul menstrual este atat de dereglat cum este ciclul tau, este cu totul IMPOSIBIL ca cineva, chiar si cel mai bun medic obstetrician-ginecolog sa reuseasca sa formuleze chiar si o simpla parere, presupunere, deoarece fara nicio discutie, nu-si poate permite sa se hazardeze in a incerca sa ofere un raspuns fiindca nu are nicio certitudine ca raspunsul ar putea fi catusi de cat obiectiv. Din acest motiv, in cazul tau exista doar 2 posibilitati privind modul in care poti proceda si actiona :
-- efectuarea testului de sarcina beta-hCG pe baza analizei de sange care este efectuat intr-un laborator de analize medicale,
-- sau efectuarea testului de sarcina acasa pe baza analizarii urinei asa cum este prezentat de medicul ginecolog Laurentiu Craciunas in urmatorul film educational :
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk
Multa sanatate!