| ficusdegradina a întrebat:

Am cateva intrebari. In timpul celei de a 5-a zi a perioadei prietenei mele, am facut sex protejat cu prezervativ Durex. Spre final, am simtit ca imi voi da drumul si am iesit din ea, avand ejacularea cu o secunda mai tarziu dupa ce am iesit din ea(perioada ei dureaza de obicei o saptamana intreaga). Cam la 5 zile dupa sfarsitul perioadei ei, am facut din nou sex protejat cu prezervative Durex, iar eu nu mi-am dat drumul absolut deloc. Care sunt sansele ca prezervativul sa se fii rupt in vreuna din aceste dati, sa fi avut lichid preejaculator care sa intre in ea, iar ea sa ramana insarcinata? Ea acuza ceva dureri de ovare (nu foarte mari dar ocazionale)si putina constipatie sau balonare, dar in rest nu a avut dureri de sani. Mai spune si ca e obosita(dar doarme cam 6 ore) si ca are pofte(dar ea e o persoana pofticioasa) dar tind sa cred ca e ceva fie din teama fie din autosugestie. Are rost sa iau un test de sarcina sau sa vizitam un ginecolog?

9 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate, nu are rost sa-ti faci probleme ca vei fi tatic.

| minrest a răspuns:

Efectiv nu sunt sanse deloc sa fie gravida.

| Andersann a răspuns:

Pai si tu ai constatat in vreun moment al actului ca prezervativul s ar fi rupt?

| ficusdegradina explică (pentru Andersann):

Nu, nu am constatat. La primul act sexual am aruncat pur si simplu prezervativul. Nu parea sa iasa nimic din el. Iar la al doilea nu mi-am dat drumul, deci nu am fost atent la aspectul asta.

| Andrei101010 a răspuns:

Unii oameni sunt mult prea paranoici.Voi faceti parte din ei!

| EllaTheStrange a răspuns:

Ca sa te simti mai bine, ia un test de sarcina. Insa nu este posibil sa fi ramas. Din simplul fapt ca prezervativele Durex sunt facute ca sa reziste. Si daca tu nu ti-ai dat drumul in ea... Iar lichidul preejaculator nu avea cum sa intre daca aveai prezervativ sau daca nu ai facut altceva fara el in zona aia. Eu spun ca ea isi bate joc sau ca isi doreste o viata de filme. Dar, pentru a te linisti, ia un test.

| ficusdegradina explică (pentru EllaTheStrange):

Ideea era daca e vreo sansa in sa ramana insarcinata in cel mai rau caz. Ea a facut "grind" deasupra mea la inceput si ne temem sa nu se fi rupt putin in momentul ala. De batut joc nu isi bate, e doar ingrijorata, la fel ca mine.Iar de test e cam devreme... A trecut abia o saptamana de atunci.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ficusdegradina):

Fiindca ambele contacte sexuale au fost intretinute inainte de a incepe PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, bineinteles ca in cazul in care lungimea CICLULUI MENSTRUAL este de 27-29 de zile. De asemenea luand in considerare si faptul ca cele 2 contacte sexuale au fost protejate prin folosirea prezervativului pe toata durata actului sexual, rezulta foarte clar ca atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina in aceste conditii se poate elimina complet/in totalitate. Absolut toate "simptomele" si starile enumerate sunt simple imaginatii provocate de teama, frica si paranoia instalata, fiindca nu aveti cunostintele minime si informatiile corecte privind mecanismul prin care se produce procreerea. Efectuarea unui test de sarcina in acest moment ar fi absolut INUTILA fiindca rezultatul va fi in mod sigur NEGATIV, insa in mod absolut sigur acesta arfi unul ERONAT/INCORECT/GRESIT. Ar reprezenta pur si simplu aruncarea banilor pe "apa sambetei". Multa sanatate!

| ficusdegradina explică:

Mentionez ca ultimul act sexual a fost sambata pe 6 mai.Iar primul a fost pe 2 mai(mai exact pe 2 mai inca era in timpul perioadei, spre final)