| Mihaelaaaa a întrebat:

Pe data de 4 luna aceasta am avut un contact sexual protejat (cu prezervativ). Mentionez ca prezervativul nu s-a rupt si nici nu a alunecat. A trecut o saptamana de atunci si am simptome de sarcina (greturi, varsaturi, ameteli, dureri de cap, sani mariti), inclusiv pofte alimentare ciudate. Menstruatia trebuie sa-mi vina pe data de 29. Oare e posibil sa fiu insarcinata sau din ce cauza am aceste simptome?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De asemenea trebuie sa stii/sa cunosti ca este stabilit stiintific si medical in mod foarte precis si exact, ca intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii este o perioada MEREU FIXA de 14 zile care reprezinta PERIOADA LUTEALA a oricarui ciclu menstrual indiferent de caracteristica sa principala cea de a fi neregulata sau regulata. Astfel ca in cazul in care ziua urmatoarei menstruatii a fost stabilita ca fiind data de 29 Septembrie, reiese ca ziua ovulatiei poate fi numai/doar data de 15 Septembrie (29 - 14 = 15). Fiindca d.p.d.v. teoretic daca s-ar forma o sarcina aceasta se poate intampla doar in ziua de 15 Septembrie si in acest caz testul de sarcina al carui rezultat sa fie in proportie de peste 99% valid, valabil si corect se poate face incepand cu data de 7-8 Octombrie. In caz contrar rezultatul obtinut va fi probabil ca in proportie de peste 80-90% FALS adica efectuat complet INUTIL.

9 răspunsuri:
| LaraClarice a răspuns:

Poate trebuie sa îți vina. Poate e o simplă dereglare. Dar, fa testul de sarcină.

| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil sa ai simptome de sarcina, doar dupa 1 saptamana!
Cel mai probabil ai simptome de intoxicatie alimentara cu mancare alterata, sucuri alterate, indigestie, oboseala, dureri de cap, migrene, vertigo, sau cine stie ce, dar exclus sarcina.
Chiar daca ai fii insarcinata, simptomele nu pot apare mai devreme de 3 saptamani, de la inseminare.
Sincer, nici nu poti sa fii insarcinata, pentru ca a-ti folosit prezervativul.
Deci, cauza greturilor, varsaturilor si ametelilor sunt de alta natura (am explicat mai sus).

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca reusesti sa stabilesti data la care urmeaza sa incepa viitoarea menstruatie, inseamna ca ciclul menstrual este de tipul REGULAT, si probabil are in jur de 28-31 zile lungime. Daca acest rationament este corect, inseamna ca actul sexual din data de 4 Septembrie a fost intretinut cu 6 sau 7 zile inainte de prima zi a perioadei fertile care se suprapune peste intervalul zilelor dintre 10/11.09 si 16/17.09. Fiindca in acest caz OVULATIA se produce cel mai probabil in data de 15 Septembrie reiese ca formarea unei sarcini devine absolut IMPOSIBILA chiar si daca sperma ar fi fost ejaculata in vagin cu circa 10-11 zile inainte de ovulatie. In concluzie NU pot exista nici simptome de sarcina fiindca asa ceva este IMPOSIBIL sa existe in acest moment si in aceste conditii. Multa sanatate!

| Mihaelaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Am o menstruație neregulată, luna trecută mi-a venit pe 29 august și de asta zic că ar trebui să-mi vină tot pe 29.
Menționez că și în perioada fertilă, luna aceasta, am avut contacte sexuale protejate.

| Mihaelaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Ovulația am avut-o în data de 12 septembrie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mihaelaaaa):

Este IMPOSIBIL sa poata fi stabilit momentul in care se va produce OVULULATIA in cazul in care ciclul menstrual este NEREGULAT. In concluzie este foarte putin probabil ca data de 12 Septembrie amintita de tine ca data a ovulatiei sa fie catusi de putin reala. Rezultatul oricarui test de sarcina care este efectuat inainte de a trece MINIM 21 de zile de la data OVULATIEI ( care in acest caz NU se cunoaste), sau de la data ultinului contact sexual neprotejat (care NU a avut loc) va fi in proportie de 85-95% NEGATIV, insa FALS.

| Mihaelaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult pentru răspuns!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mihaelaaaa):

De asemenea trebuie sa stii/sa cunosti ca este stabilit stiintific si medical in mod foarte precis si exact, ca intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii este o perioada MEREU FIXA de 14 zile care reprezinta PERIOADA LUTEALA a oricarui ciclu menstrual indiferent de caracteristica sa principala cea de a fi neregulata sau regulata. Astfel ca in cazul in care ziua urmatoarei menstruatii a fost stabilita ca fiind data de 29 Septembrie, reiese ca ziua ovulatiei poate fi numai/doar data de 15 Septembrie (29 - 14 = 15). Fiindca d.p.d.v. teoretic daca s-ar forma o sarcina aceasta se poate intampla doar in ziua de 15 Septembrie si in acest caz testul de sarcina al carui rezultat sa fie in proportie de peste 99% valid, valabil si corect se poate face incepand cu data de 7-8 Octombrie. In caz contrar rezultatul obtinut va fi probabil ca in proportie de peste 80-90% FALS adica efectuat complet INUTIL.

| ASMA14 a răspuns:

De ce nu faci un test de sarcina?

| Mihaelaaaa explică (pentru ASMA14):

Voi face un test săptămâna aceasta.