| CatalinaIftime a întrebat:

Am ciclu regulat de 28 de zile dar luna trecuta mi-a venit cu 3 zile mai devreme. Luna asta trebuie sa-mi vina normal pe 5-6 dar momentan nici nu ma doare burta nici sanii nimic, m-a intepat putin ovarul ieri, in schimb nu prea am simptome nici ca sunt gravida nici ca trebuie sa-mi vina. Pe 23 era normal sa fiu la ovulatie iar pe 22 am avut contact neprotejat fara ejaculare inauntru merg cu metoda asta de vreo 4 5 ani. De multe ori simt ovulatia pentru ca ma doare burta si mucusul este mai abundent, dar burta m-a durut pe 25 m-a intepat tare ovarul, deci normal pe 25 am ovulat. Ce sanse am sa raman insarcinata? Nu am niciun simptom

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si cel mai bine reglat ciclu menstrual din cand in cand poate prezenta abateri minore de +/- 1-2 zile sau mai insemnate chiar si de 7-10 zile diferenta fata de lungimea stabila a ciclului menstrual. Aceste fluctuatii de lungime a ciclului pot fi urmarea unei dereglari de moment a activitatii hormonale. Lipsa oricarei simptome premenstruale din acest moment s-ar putea datora si faptului ca exista o sarcina nedorita aparuta... dintr-o greseala. Nimeni nu poate ghici care este adevarata stare a organismului tau in acest moment. O vei sti destul de sigur/precis peste vreo 3-4 sau 5 zile in urma pornirii sau absentei menstruatiei. Multa sanatate!