| anonimaanonima29 a întrebat:

Deci mi-a întârziat menstruatia, e a3a zi, dar am avut numai contacte sexuale protejate.Am un ciclu neregulat (31; 35 zile).Am avut si ovulatie luna aceasta.M-a durut burta putin sapt trecuta dar acum am numai senzatie de balònare si cateva cosuri... exista posibilitatea sa fiu gravidă?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"a3a zi cand întârzie ciclul. Am un ciclu neregulat (31 35 zile"

ești în intervalul tău normal, deci relax

| anonimaanonima29 explică (pentru sierra1):

Da dar ma asteptam sa vina in aceeasi zi cum a venit ultimele 2 luni...

| sierra1 a răspuns (pentru anonimaanonima29):

Păi tocmai spuneai "Am un ciclu neregulat (31 35 zile)" deci nu ințeleg care-i zbaterea

| anonimaanonima29 explică (pentru sierra1):

Da Dar de obicei vine pana la ziua 33... dar am probleme cu tiroida ...Nu stiu, dacă imi vine dar cu o întârziere de max 5 zile inseamna ca nu sunt gravida?

| sierra1 a răspuns (pentru anonimaanonima29):

"dacă imi vine dar cu o întârziere de max 5 zile inseamna ca nu sunt gravida?"

scuză-mă, dar nu am făcut eu testul de sarcină.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonimaanonima29):

Acum 7 ore | anonimaanonima29 explică :
Da Dar de obicei vine pana la ziua 33... dar am probleme cu tiroida ...Nu stiu, dacă imi vine dar cu o întârziere de max 5 zile inseamna ca nu sunt gravida?
Ciclul tau menstrual este intr-o mica masura DEREGLATA exact din cauza problemelor tale hormonale provocate de glanda endocrina numita Tiroida si din acest motiv apar acele dereglari ale lungimii ciclului ca numar de zile. Fiecare ciclu menstrual se desfasoara din prima pana in ultima zi STRICT HORMONAL conform unui program bine stabilit de organism in prima zi a fiecarui ciclu menstrual care incepe odata cu prima zi de menstruatie. Astfel ca, orice prelungire a ciclului menstrual si aparitia asa numitei ''intarzieri'' de pornire a menstruatiei apare numai in cazul in care se produce o anumita dereglare a activitatii hormonale. Dereglarea activitatii hormonale apare ca urmare a activitatii/functionarii defectuoase si incorecte la un moment dat a unei singure sau a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, ovare, glanda pituitara, suprarenale, etc.) si din acest motiv chiar si in cazul ciclului menstrual perfect reglat, pot sa apara dereglari in activitatea hormonala. La randul lor aceste dereglari provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual poate deveni NEREGULAT. Pe baza celor prezentate se poate aprecia ca aceasta mica intarziere de doar 3 zile fata de data la care a fost preconizat sa inceapa menstruatia, poate fi pusa pe seama functionarii proaste a tiroidei in actualul ciclu menstrual. Marimea abaterii ca lungime a ciclului menstrual, uneori poate prezenta variatii de la cele mici (si destul de frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari putin mai mari care pot fi si de 10-14 zile (in plus de obicei). Iar in cazuri rare intarzierile uneori pot sa fie chiar si de 2-3 luni si cu toate acestea sa NU existe o sarcina instalata in uter. La fel cum este si in acest caz. Multa sanatate!

| ItIsAlright a răspuns:

Nu ai nimic. Daca a fost protejat, cu atat mai bine. Am ciclul exact ca si al tau, 31-38 chiar uneori, sau am si 28-34. Si asa l-am avut mereu, mai ales cand faceam sport de performanta si eram pe la 15 ani. Sau daca schimb rutina la fel, plus ca mai am si doar 50kg. Daca ma stresam dupa actele sexuale, cam intarzia, deci keep calm. Sincer, eu ma bucur ca e neregulat si vine mai tarziu, mai mult timp de libertare, fericire si fara dureri. Eu am o aplicatie Flo se numeste si se pliaza exact pe zilele mele desi mna, se mai intampla sa aiba si erori de o zi-doua.

| anonimaanonima29 explică (pentru ItIsAlright):

Acum e cum ar veni a 36 a zi, și tot nu a venit, voi face un test.

| Anonim1124 a răspuns:

Mie mi-a intarziat 12 zile (: am mers la doctor si e din cauza ca mi am schimbat programul si s-a dat peste cap hormonii. Adică nu mai merg la scoala dimineata la 8 ci ma trezesc la 10-11 si dorm tarziu. Nu iti face griji e doar o dereglare hormonala

| anonimaanonima29 explică (pentru Anonim1124):

Ma sperii totusi, oare sa fac un test de sarcina?