| camy_3007 a întrebat:

Am citit pe TPU ca dupa dezvirginarea de la o anumita varsta poate aparea cancerul de col uterin. Eu am 16 ani si mi-am inceput viata sexuala de la 15 ani, cu iubitul meu cu care sunt si azi impreuna... credeti ca pot avea cancer de col uterin? Imi spuneti si mie ceva simptome va rog?puppy dog eyes FUNDA

Răspuns Câştigător
| pitronia a răspuns:

Cancerul de col uteriun apare daca prietenultau a facut sex cu alta fata care avea cancer de col uterin.Astfel si tu ai cancer. Daca prietenultau atunci cand tea dezvirginat era si el virgin sansa ca tu sa ai cancer este de 0%. Daca intre timp ati mai intretinut relatii sexuale neprotejate, asigurate ca acesta nu a mai intretinut relatii sexuale cu alte fete. Funda?

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sexul nu e numai placere, e si responsabilitate.Va trebui sa mergi la medicul ginecolog,sa faci un test PAP(Papanikolau),care este la ora actuala,primul care semnaleaza posibila aparitie a unui cancer de col uterin si,in general, a sanatatii organelor tale genitale.
Un set complet de analize si vizita regulata la medicul ginecolog, te fereste de multe belele.Si,e mult mai usor sa previi, decat sa vindeci.Asa ca,ai grija de tine, daca nu o faci tu, nu astepta sa o faca altcineva.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hai măi termină cu gândirea asta imatură! Dar cine sau de când medicina a ajuns în așa stadiu să distrugă cauza și nu să trateze efectele bolii?
Acum, vorbind între noi, este de datoria ta, ca cel puțin o dată pe an să faci un control medical ginecologic sau ori de câte ori se impune, testul Papanicolua nu este obligatoriu să-l faci anual, dar la 2-3 ani este indicat, după vârsta de 35 de ani dacă nu apar modificări este bine să-l faci anual, poate depista celulele precanceroase sau canceroase.
Medicina merge pe presupuneri, nu pe certitudini.
Câte fete nu au început viața sexuală din adolescență și nu au dezvoltat o formă de cancer pe segmentul genital! Nimeni nu poate spune, la ora actuală, cauza declanșării cancerului, indiferent de forma lui și localizare în organism, în schimb "știm„ că ne naștem cu celule canceroase care la unele persoane (un număr crescut de bolnavi trage un semn de alarmă, la ora actuală, cazurile efectiv dublându-se de la an la an și asta din cauza E-urilor și celelalte "ingrediente" care duc la declanșarea acestei maladii care nu a iertat pe nimeni) duc la moarte programată.
Mama mea a fost depistată acum 7 ani cu Lupus, și fiind o boală autoimună a dezvolta un cancer de col uterin și s-a manifestat în faza terminală, când efectiv nu am avut ce să-i mai fac, am pierdut-o acum 1 an și jumătate, nimeni nu a văzut nimic cu toate controalele care le făceam sistematic!
Câte zile avem de trăit, atât trăim. Medicamentele actuale mai rău fac decât să vindece, apare efectul Placebo.
Cancerul nu doare, este o boală mișelească care își arată colții când nu mai poți interveni.
Nu te mai gândi la simptome, bucură-te de viață, protejează-te, igienă corect și anual un control medical, analize de sânge.
Sănătate.
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Ai spus o mare prostie, @pitronia, cum că un bărbat care s-a culcat cu o femeie care are cancer dă la alta.
CANCERUL NU SE IA!
Există în schimb un virus (HPV = Human Papilloma Virus) care duce la declanșarea cancerului, testul Papanicolau îl poate detecta.
Te rog frumos pe viitor să nu mai faci afirmații extrem de grave care duc pe ceilalți în eroare de fapt!
Citește aici, http://www.sfatulmedicului.ro/hpv
Pa, pa.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Cancerul nu apare peste noapte.
Mergi la ginecolog sa-ti dea detalii.
Ma gandesc ca intr-un an de zile ai facut cateva vizite la cabinet, nu?

Sau de sex esti pregatita dar pentru sanatatea ta nu te interesezi!

Rusinica!

| RXN a răspuns:

Declansarea cancerul de col uterin tine de mai multe aspecte. Faptul ca ti-ai inceput viata sexuala la o varsta frageda te face mai vulnerabila, atata tot.
Ca sa eviti eventualele complicatii, trebuie sa faci vizite regulate la ginecolog.

| camy_3007 explică:

Am facut controale dar pana acum nu mi-am pus problema cancerului de col uterin...dar azi am inceput sa ma ingrijorez cand am citit pe aici... nu-mi fac prea des control dar oricum macar odata la 3-4 luni ajung