| Alexaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Am si eu o intrebare(. doar din curiozitate)...
am citit intrebarile celorlalti despre cancer de col uterin...si vreau sa stiu si eu daca poti face cancer de col uterin fara sa iti fi inceput viata sexuala?raised eyebrows
multumesc:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Imi pare rau ca o contrazic pe Brigaela dar in anii mei de activitate in ginecologie am intalnit si virgine cu cancer de col uterin.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poti face cancer de col uterin daca esti virgina.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Abh, esti sigura? Fiindca eu tocmai am citit un studiu OMS care spune ca s-a concluzionat ca carcinomul de col uterin este strict legat de infectia HPV (chiar pacientele HPV negative au fost infectate si s-au vindecat de infectie, dar dupa aparitia leziunilor premaligne care au evoluat independent).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Abh, am citit acum un articol pe pubmed si se pare ca ai dreptate. In ultimii 10 ani, in Germania a existat un singur caz documentat de cancer de col uterin la o virgina, fara activitate sexuala, dar care avea o mutatie genetica oncogena. Am gasit mai multe articole despre leziuni preneoplazice de col la femei virgine dar varstnice si infectate cu tulpini cutanate de HPV. Totusi, mi se pare putin, dar ai dreptate, nu e chiar imposibil.

| Zenithf a răspuns:

Prin contact sexual se poate transmite virusurile HPV, 2 sau 3 tulpini ale acestor virusuri au fost asociate cu cancerul de col uterin, dar nu sunt singurele care pot cauza cancerul.
Printre cauzele cancerului, in general, pe primul loc sunt considerate radiatiile, apoi poluarea, regimul alimentar si regimul de viata nesanatoase, fumatul, unele virusuri, samd.
Deci poti face cancer si fara sa fi infectata cu virusurile respective, dupa cum poti si sa fi infectata cu ele fara sa fi avut contact sexual, pe alte cai.
Referitor la legatura dintre aceste virusuri si cancer, unii imunologi spun ca infectia cu HPV nu este o cauza majora de cancer, ca riscul de a face este doar cu cateva procente mai mare la persoana infectata decat la persoana sanatoasa.

| OxVow a răspuns:

Poate.daca e pe cale genetica.