| anonim_5109 a întrebat:

Am citit prin tot felul de reviste ca este ok sa faci baie generala cand esti pe stop. Dar mama imi spune ca nu este bine deoarece apoi curge mai mult. Care este adevarul? Este ok sau nu?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e bine sa stai cu fundul in apa calda sau fierbinte, fiindca e adevarat ca agraveaza sangerarea. Dar doua dusuri amanuntite pe zi si spalare la nivelul organelor genitale de inca 2-3 ori (cand iti schimbi tamponul si cand ia scaun) sunt absolut obligatorii.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Maicata te cunoaste mai bine si revista se refera in plan general la people fai caz mamei tale

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Este ok. Depinde de persoană cum are organismul dar cantitatea nu se reglează în funcţie de apă! Este recomandat să faci mai des duş decât de obicei. Este ok! Igiena e importantă, sunt persoane care au peste o săptămână menstruaţie, alea nu se spală deloc? Păi... îţi dai seama şi tu! Fă baie liniştită! Baftă!

| Mya a răspuns:

Igiena este foarte importanta, cu atat mai mult in perioada menstruatie.Trebuie sa te speli chiar mai des.Mama ta stie ceva, nu trebuie sa fie dusuri din abundenta, ori sa stai in cada mai mult decat e cazul, insa nu sa nu te speli deloc in aceasta perioada.

| anduta160 a răspuns:

Logic ca este binewinkingin primul rand trebuie sa ai o igiena f stricta atunci cand ai probleme probabil mama ta este mai in varsta si asa stie ea ca se facea pe vremea lui...thinking in orice caz ai grija cu igiena intimahappy

| roxy_2350 a răspuns:

Nu se intampla nimic, sunt doar niste simple zvonuri. Din contra, chiar este bine sa faci baie. Eu nu am simtit nici o schimbare la ciclu.

| Ros3Blu3 a răspuns:

Dus e bine sa faci dar nu baie sa stai in cada cu cada full de apa pentru ca oi staa tu linistita da dupa aia tii se inroseste toata apa nu zice nimeni ca nu e bine sa faci baie e singura chestie nasoala care ti se intampla.se murdareste apa si degeaba faci baie daca faci asa... un dus e cel mai indicat...sau cum zice Brigaela big grin

| 20girl a răspuns:

Si eu am auzit asta, cica din batrani se zice ca mori daca faci baie generala cand esti pe stop. happy Dar nu, stai linistita, trebuia sa mor de ff multe ori daca era asa laughing). Trebuie mentinuta igiena mai ales in momente de acelea asa neplacute. In plus te si relaxezi facand baie generala.
Pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e in functie de organism, dar o igiena atenta e obligatorie.