| simona1 a întrebat:

Ai foie sa faci baie...la mare, la garla...sa inoti? cat esti p stop?

15 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da, dar trebuie sa folosesti tampoane interne. Afla mai multe despre ele (la cat timp trebuie schimbate, cum, cand) inainte sa le folosesti, deoarece sunt mai pretentioase decat absorbantele.

mariana
| mariana a răspuns:

Eu stiu ca nu este igienic si nici sanatos ca, pe perioada ciclului mestrual, sa faci baie in rau, mare, bazin, piscina, pentru ca te poti infecta pe de o parte, poti raci, iar pe de alta parte, sangele menstrual chiar si prin tampoane, poate sa patrunda in apa si atunci este nesanatos si pentru ceilalti care fac baie, in locul respectiv.
Statul in apa rece poate sa contribuie la producerea unei hemoragii si chiar la inflamatia ovarelor, lucru ce ar putea sa-ti produca o anexita, care-ti va crea probleme, pentru o buna perioada de timp. Pe timpul C. M. femeia, fata trebuie sa se protejeze, sa nu faca eforturi, sa nu stea la soare, sa nu aiba contac sexual si acest lucru este doar pentru a-si pastra sanatatea proprie.
Nu insusesc sfaturile care ti s-au dat pana acum pentru ca se vede ca din dorinta de a se distra, unele din semenele noastra sunt in stare sa faca lucruri care nu tin seama de ce este mai important pentru o femeie de a se proteja pe sine si de a nu se pune intr-o situatie jenanta daca s-ar observa ca este la ciclu. Folosirea ob poate fi facuta doar de femei, iar fetele virgine nu pot sa foloseasca acest tip de tampoane, pe considerentul ca, himenul fiind doar la cca 0, 5 cm de la intrarea in vagin, poate fi lezat si atunci s-ar putea sa aiba efect negativ asupra virginitatii. Sfatul meu este sa te abtii cateva zile, ori sa mergi la mare doar dupa ce a trecut C. M. Multa sanatate si un concediu ori o vacanta placuta.

| JackieSue a răspuns:

Ai voie daca folosesti ob, dar cum a zis si @gabytzza trebuie sa iti pui altul nou imediat dupa ce ai iesit.

lolita
| lolita a răspuns:

Ai voie, ca nu te da nimeni afara din apa daca ai ciclu, dar foloseste tampoane interne, ca sa nu afle toti ca esti "cu probleme" big grin

| Frogie a răspuns:

Tampoane interne, un pic de grija, ceva open-minded-ness si se rezolva multe... tongue

| Lorenyk a răspuns:

Anul trecut am fost pe stop cat am fost la mare. am folosit tampoane obisnuite, fara aripioare ca sa nu se vada urat, fiindca ob-urile nu le pot folosi inca, si nu am avut nicio problema. l-am schimbat abia cand m-am intors de la plaja si era curat, se spala in apa.

| D-Anna a răspuns:

laughing bine normal merge asta cu ob'urile da' nu cred ca are rost sa stai sa te gandesti mereu daca e ceva problema sau nu si sincer daca nu erau ob'uri ce faceai? nu nu e binesmug si ar fi bine sa eviti si apa foarte caldawinking>big grin

| cutza a răspuns:

Da ai voie protejindute corespunzator si avind grija de igiena ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi un Ob dar trebuie sa iti pui altul nou imediat cum ai iesit din apa si nu poti sta chiar mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ai VOIE... daca folosesti ob-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa astepti 3 4 zile ca nu se termina vara asa repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ptr mariana nu cred ca oburile pot avea un efect negativ asupra virginitatzii laughing daca iti rupi himenul maii esti inca virgina
o fata este virgina pana la primul conact sexual nu pana cand isi rupe himenul laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mariana... eu stiu inca din liceu, facultate etc. am facut sport multi ani asa ca, legat de efort, merreu mi s a recomandat miscare la CM... nu efort prelungit sau greu, dar exercitiul fizic ajuta, nu dauneaza ^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca porti un tampon ca de exemplu O. B. poti sa intri linistita in apa

| georgi_6258 a răspuns:

Parerea mea este ca nu este bine sa faci baie de preferat mai bine sa astepti pana iti trece menstruatia.