| Bimba1112 a întrebat:

Am cumparat logest. sunt in a4a luna de ciclu. aici zice ca daca sunt in intervalul 2-5 zile de la ciclu, pot sa incep sa le iau. dar apoi imi zice ca daca nu am mai folosit anticonceptionale cu o luna inainte, trebuie sa le iau in prima zi de ciclu menstrual. eu nu am mai luat cu o luna inainte nimic. totusi, as putea sa incep sa le iau? adica isi mai fac efectul?

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu-si vor mai face efectul contraceptiv, deci n-are nici un rost sa le iei fiindca ar trebui sa folosesti, toata luna, prezervativ. Oricum, Logesti este un preparat destul de greu suportat de femei, iar daca l-ai luat dupa ureche, nu ti-l administra. Contarceptivele orale sunt preparate hormonale care luate incorect iti pot nenoroci viata. ele se iau numai la indicatia ginecologului dupa consult ginecologic atent, o discutie pe larg si, eventual, cateva analize. nu toate femeile au voie sa ia contarceptive (de exemplu cele care fumeaza sau au rude cu cancer de san au interdictie), iar preparatul care i se poate potrivi cuiva, poate omori o alta femeie sau ii poate provoca cancer. Mergi al ginecolog, ia exact preparatul prescris de acesta si exact asa cum ti-l recomanda. Ca sa aiba efect contraceptiv trebuie inceput din prima zi de menstra obligatoriu, altfel nu te protejeaza.