| Alina09 a întrebat:

AM cunoscut un baiat acum 4 luni printr-o prietena comuna. Problema este ca nu este din acelasi oras cu mine, dar este aproape totusi. De cand ne am cunoscut, am vorbit in fiecare zi si ne intelegeam super, el ma baga in seama mereu pe messenger si totul a fost ok. A venit si de cateva ori in oras la mine si ne am intalnit si chiar dadea dovada ca tine la mine cum imi spunea. Noi nu suntem impreuna intr un fel sau altul, dar suntem extrem de gelosi unul pe altul cand vine vorba de alta fata sau alt baiat. Problema e ca de 2 saptamani nu mai ma baga in seama deloc. Odata l-am prins ca era pe inv si statea de vba cu alta. Imi spune ca nu vrea sa renunte la mine, nici eu nu vreau sa il las asa usor, fiindca chiar tin la el. Acum ce sa fac, el nu prea ma mai cauta, nu prea mai vorbeste si mentionez ca nu ne am mai vazut de o luna si ceva. Eu tot intru la el, si el ma saluta, a mai intrat si el de cateva ori la mine doar cand am tinut poza la avatar cu un alt baiat. ce sa fac? sa il mai caut sau sa il las asa? nici nu pot sa il las asa fiindca tin foarte mult la el si m ar durea. Un sfat mi ar fi de mare ajutor! Funditawinking.

1 răspuns:
| protos87 a răspuns:

Problema relatiilor "la distanta" chiar si atunci cand sunteti in localitati apropiate, e complicata. Personal am stat 9 luni departe de iubita mea si cand m-am intors de la studii inapoi in tara, ne-am casatorit, deci o relatie nu e imposibila, dar in momentul in care ori tu ori el dati dovada de gelozie, ceva nu merge bine. Ori nu exista incredere suficienta, ori ceva, ceva este acolo care scartie. Mai mult, tu zici ca el te cam ignora si mai vorbeste si cu altele (exemplul cu invisible), pai in cazul asta, crezi ca iti poate fi fidel? Daca nu ai certitudinea asta si nici nu ti-o poti cladi, nu cred ca merita. Stai o clipa si gadeste-te rational, fara a pune inainte ce simti pentru el, daca merita efortul, daca el te merita pe tine sau nu. Pune totul in balanta si ia o decizie. Din ce spui tu, eu daca as fi in locul tau as discuta cu el si as clarifica pentru totdeauna lucrurile. Ori alba ori neagra.