| RobertRobert55 a întrebat:

Am discutat cu prietenul meu despre casatorie… m-a cerut de sotie in 2021, dupa un an de zile mi-a spus ca mai mult m-a cerut pentru ca eu imi doream, foarte prost m-am simtit sa imi spuna asta. Am incercat sa trec peste faza asta cumva.
Recent am stabilit sa ne cununam in august, ca orice cuplu ne mai certam, si acum s-a trezit sa spuna"sa iti schimbi comportamentul, nu ne cununam", eu nefăcândui nimic. Cred ca este nepregatit pentru asa ceva, ma gandeam sa pun punct, mereu il simt nehotarat, nepregatit si imatur…nu cred ca as putea sa am o viata cu el, in conditiile in care el cauta scuze sa nu o faca. Are 24 de ani, nu mai e un copil sa se comporte atat de imatur. Nu vreau sa imi reproseze "ne-am casatorit pentru ca ai vrut tu, nu eu"….sad

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu inseamna dacă are 24 de ani este si matur in gandire.
Nu e de tine.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

E clar precum pasarea cerului ca nu vrea însurătoare. Săracul băiat, l-ai stresat și terorizat bine de tot de a ajuns bietul sa te ceara de gura ta.

| RobertRobert55 explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Pana la urma, nu cred ca eu sunt de vina pentru ca el m-a cerut, nu l-a pus nimeni sa faca lucruri impotriva voinței sale…cand alegi sa faci ceva iti asumi.

| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita dacă peviitor ai alege sa respecți planul Creatorului și nu ai mai face sex fără căsătorie. Dacă tot are sex gratis, de ce sa se mai obosească?

| RobertRobert55 explică (pentru ania):

Nu cred ca te casatoresti doar sa faci sex, adica majoritatea oamenilor nu sunt casatoriti si fac asta! Sunt alte lucruri mai grave pe care Domnul le judeca…

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca orice cuplu ne mai certam. Nu orice cuplu se ceartă. Dar de ce vă certați? Aveți un subiect major, sau doar hachițe?
eu nefăcândui nimic. Ba da, certându-te cu el.
nu cred ca as putea sa am o viata cu el. Dacă așa crezi, ce mai vrei de la noi?

| dullcat a răspuns:

Buna.Observ ca stii deja ce ai de facut: rupe relatia si cauta pe cineva la fel de matur emotional, altfel vei regreta enorm, cel mai probabil.E clar ca amandoi ati contribuit cu greseli si comportament inadecvat pana cand ati ajuns in acest punct.

Totusi nu pot sa nu rad de penibilul situatiei, de parca sa ceri pe cineva in casatorie numai de gura acelei persoane e asa o nimic toata, ca si cum ai spune: mie nu imi place felul asta de mancare, dar am gatit/comandat sa mancam amandoi, asa pentru tine.Wtf, e o decizie care iti poate distruge ani buni din viata si necesita putere de hotarare+maturitate. Daca nu vrei, spune nu si la revedere.E trist ca un barbat sau o femeie sa procedeze asa, ca mai incolo doar sa se chinuie reciproc alaturi de celalalt.

Asculta-ti intuitia si mergi pe drumul tau.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă el este nehotărât sa va căsătoriți, așteaptă pana se hotărăște și faceți căsătoria asa cum doriti amândoi.

| Emma30555 a răspuns:

În ziua de azi la 24 de ani îți trăiești tinerețea, te gândești sa ți faci o cariera, distracții, după părerea mea e cam tânăr pentru căsătorie.

| VoidEternal a răspuns:

24 de ani nu e neaparat varsta la care sa alergi dupa o casatorie. Daca a facut-o pentru ca iti doreai tu inseamna ca ai si insistat pe tema asta de la inceputurile relatiei, caz in care te cam grabesti.

Depinde si ce varsta ai dar probabil esti mai mica decat el, nu-i asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este important sa fii sincera cu tine insuti si sa analizezi cu atentie relatia ta iubitul tau. Daca simti ca nu esti fericita si ca relatia nu este sanatoasa, este o idee buna sa iei o pauza si sa reflectezi la ce iti doresti de la viitorul tau. Este important sa comunici cu el si sa discutati deschis despre problemele pe care le aveti in relatia voastra. Daca simti ca nu sunteti compatibili si ca iubitul tau nu este pregatit pentru o casatorie, este posibil sa fie mai bine sa puneti punct relatiei.
Decizia iti apartine si trebuie sa faci ceea ce este cel mai bine pentru tine. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Casatoria este o decizie importanta si trebuie luata cu seriozitate. Este important sa discutati deschis si sincer despre asteptarile voastre si sa va asigurati ca sunteti pe aceeasi lungime de unda. Daca simti ca prietenul tau nu este pregatit pentru casatorie, ar trebui sa discutati despre asta si sa incercati sa intelegeti de ce se simte astfel. Este posibil sa fie nevoie de mai mult timp pentru a ajunge la un acord sau poate ca trebuie sa reconsiderati daca sunteti compatibili.

In cazul in care decizi sa continuati relatia, ar trebui sa va asigurati ca sunteti pregatiti pentru casatorie si ca aveti asteptari realiste. Este important sa fiti sinceri unul cu celalalt si sa va asigurati ca sunteti pe aceeasi lungime de unda in ceea ce priveste viitorul vostru impreuna.

Daca decizi sa puneti punct relatiei, este important sa faci acest lucru intr-un mod respectuos si sa incerci sa eviti reprosurile. Este normal sa simti dezamagire sau tristete in astfel de situatii, dar este important sa iti respecti sentimentele si sa iei decizia care este cea mai buna pentru tine.

Sper ca aceste informatii te vor ajuta si iti doresc mult noroc in luarea deciziei potrivite pentru tine.

| Miruna333 a răspuns:

Imaturitatea nu tine neaparat de varsta, sunt oameni iresponsabili si la 50 de ani.
E foarte trist faptul ca te-a cerut mai mult de gura ta, asta se intampla in majoritatea cazurilor unde femeile sunt ahtiate dupa casatorie si isi innebunesc partenerul, ce fortezi nu merge niciodata. Asta ar fi trebuit sa-ti deschida ochii si sa iti spuna multe despre el, despre relatia voastra.
Acum este problema si la tine, mai ales ca tu sustii ca nu ai facut absolut nimic. Nu cunoastem amanunte despre relatia voastra, insa, exista neintelegeri, iar neintelegerile astea vin din partea amandurora. Daca iti simti partenerul nehotarat, imatur si asa mai departe si nu esti dispusa sa astepti, incheie relatia si cauta pe cineva mai bun.

| Sistemulxxl a răspuns:

Asta e un pampalau, un jeg care nu-si asuma nimic.
Paraseste-l de urgenta. Cum ai putut sa-i oferi pasarica unui papa-lapte?
Daca eram femeie nu i-as fi aratat nici parul pubian.

| Sistemulxxl a răspuns:

Asta e un pampalau, un jeg care nu-si asuma nimic.
Paraseste-l de urgenta. Cum ai putut sa-i oferi pasarica unui papa-lapte?
Daca eram femeie nu i-as fi aratat nici parul pubian.
Acum sa te vad cum o sa-i spui viitorului tau sot cum ca-l iubesti dar ti-au sarit chilotii in fata unuia care te-a folosit cateva luni si mai ales ce pretentii fabuloase mai poti avea!
Sa vad cum o sa-ti prezinti pretentiile!

| Karina17K a răspuns:

Te poți lipsi de el

| Lauraa150 a răspuns:

24 de ani? Scumpa mea, la 24 nici flocii la puță nu i-au crescut bine. faci cum.consideri, dar eu nu m-aș aventura in locul tau la casnicie. încă-i copil, măi...