| anonim_4396 a întrebat:

Am facut 3 teste de sarcina la 21 de zile de la contactul sexual neprotejat si au fost negative. Am motiv sa ma ingrijorez? Ar trebui sa repet testele?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care urmeaza ca menstruatia sa porneasca/inceapa in aceste zile, rezulta ca menstruatia anterioara a inceput prin data de 18-19 noiembrie in cazul unui ciclu menstrual de 28-30 de zile. Intr-o astfel de situatie inseamna ca sexul intretinut in urma cu minim 21 de zile a fost intretinut prin data de 25.11 sau 26.11 adica inainte de perioada fertila (29.11- 5.12) a actualului ciclu menstrual si in consecinta formarea unei sarcini intr-o astfel de situatie a fost/este IMPOSIBILA. Daca corespunde rationamentul si datele presupuse sunt corecte, sexul a fost intretinut inainte de perioada in care se putea naste o sarcina, deci se poate considera fara a gresi ca efectuarea testelor de sarcina a fost complet INUTILA. Insa totul se poate considera ca fiind corect si valabil doar daca este vorba de un ciclu menstrual REGULAT. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este cazul sa te ingrijorezi ca ai fi gravida.

| lastname19122016 a răspuns (pentru Emilian65):

Problema este ca inca nu mi-a venit menstruatia

| viperra a răspuns:

De obicei, testele acestea sunt foarte precise. Daca ai facut neprotejat, NU inseamna ca trebuie sa ramai insarcinata.Nu trebuie sa te ingrijorezi, de la primul test te puteai opri happy

| lastname19122016 a răspuns (pentru viperra):

Problema este ca menstruatia imi vine in perioada 16-18 a lunii, iar luna aceasta nu mi.a venit inca, de asta imi e frica ca poate am ramas insarcinata

| adatvp a răspuns:

Stai linistita, daca ai facut testul la cel putib 3 zile de la întârzierea menstruatiei si el a iesit negativ nu esti insarcinata... poate doar racita