| Marius925990 a întrebat:

Am facut dragoste cu prietena,neprotejat, de mai multe ori, cu ejaculare afara si cu spalare si urinare intre partide in ziua 9(a calendarului menstrual). adica la 5 zile teoretice pana la ovulatie.ciclurile ei dureaza intre 26 si 32 zile... ar trebui sa ia pastila de a 2-a zi?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclului menstrual de 26 de zile ovulatia se produce in a 12-a zi a cclului iar in cazul celui de 32 de zile ovulatia are loc in ziua a 18-a. Fiindca ciclul menstrual este de tip NEREGULAT nu se poate face absolut nici un calcul exact si corect privitor la determinarea perioadei fertile. Daca ai procedat precum ai descris in intrebarea ta, posibilitatea de a fi ajuns sperma in vagin este foarte mica insa nu si imposibila. De asemenea nimeni nu poate sti cu precizie momentul producerii ovulului dar nici sa-si asume responsabilitatea de a indica sau exclude necesitatea de a fi folosita pastila contraceptiva. Probabilitatea dea se putea forma o sarcina este foarte mica insa nu si exclusa/imposibila. Multa sanatate!

| Marius925990 explică (pentru corbulalbrosu):

Pai in acest caz cat va putea supravietui maxim sperma din lichidul ala preejaculator? ma gandesc ca va fi mai mare de 28 zile ciclul luna asta

| SG1995 a răspuns:

Băi oamenii buni așa de scumpe sunt prezervativele? Protejati-vă în pana, pe lângă sarcini nedorite mai există și boli cu trasmisie sexuală.

| Marius925990 explică (pentru SG1995):

Nu e vorba de bani.nu mai am chef daca pun prezervativ, moare si ramane asa.nu ma duc la curve, deci nu se pune problema ca prietena mea sa aiba boli cu transmitere sexuala

| SG1995 a răspuns (pentru Marius925990):

Și totuși de ce ai risca o sarcină nedorită.

| MiruD a răspuns:

Decat sa iti dau detalii si sa inceput sa scriu un "ditamai " mesajul, as putea sa te intreb scurt, de ce neprotejat?