| Marius925990 a întrebat:

Este posibil ca prietena mea sa ramana insarcinata? la 1 z dupa ce i s-a incheiat ciclul, am facut dragoste neprotejat cu ejaculare inauntru.(la 13 zile teoretice pana la ovulatie adica).

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Primele 9 zile ale ciclului menstrual inclusiv zilele in care se produce menstruatia, teoretic se pot considera ca fiind nefertile insa NUMAI in cazul in care ciclul menstrual este de tip REGULAT si cu o periodicitate de circa 28 de zile. In acest caz probabilitatea de a se putea forma o sarcina este de 3-5% daca sperma nu ajunge in vagin. Insa in cazul in care sperma ajunge in vagin probabilitatea creste spre maxim 8-10% in ultima zi adicaa 9-a zi, a acestei perioade. Nimeni nu poate ghici cate zile a tinut menstruatia prietenei tale si din acest motiv prima zi dupa sfarsitul menstruatiei poate fi a 4-a zi, sau a 6-7 zi, insa chiar si asa se poate considera ca aproape sigur sexul a fost intretinut intr-o zi in care chiar daca ar fi ajuns sperma in vagin formarea unei sarcini teoretic ar fi foarte mica de maxim 5%. Insa in acest caz totul depinde de lungimea ciclului ca numar de zile si de tipul acestuia; regulat sau neregulat. Din acest motiv nu se poate afirma in mod sigur/transant si fara a gresi daca formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA sau nu. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poate ramane gravida.

| Betty12345678 a răspuns:

Sansele ca ea sa ramana insarcinata sunt foarte minime dar nu si inexistente.

| Goddess23 a răspuns:

Normal o femeie poate ramane insarcinata doar in perioada ovulatiei dar nimic nu e exclus, poate doar sa astepte saptamani si sa efectueze un test de sarcina sau daca mai poate sa apeleze la pastila de a doua zi daca contactul a fost cel mult ieri.

| Marius925990 explică (pentru Goddess23):

Deci ar trebui sa nu...si daca nu mi-am dat drumu in ea sansele scad spre 0?

| Goddess23 a răspuns (pentru Marius925990):

Da.

| Catalin_Andrei_1995 a răspuns:

Este foarte posibil sa ramana gravida, felicitari, femeia poate ramane gravida in orice perioada a lunii, deci nu inteleg cum ti-a venit ideea asta superba de a o face neprotejat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Catalin_Andrei_1995):

Iti poti imagina cam cat la % (in procente) din populatia activa sexual din tara noastra foloseste o metoda contraceptiva in mediul rural sau cel urban? Femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR intr-o singura zi din totalul zilelor din fiecare CICLU MENSTRUAL si anume in ziua OVULATIEI. Femeile sau cuplurile/familiile care pot determina precis aceasta zi a ovulatiei si pe baza ei si a celor 3-4 zile ale PERIOADEI FERTILE folosesc chiar cu mult succes metoda calendarului combinat/imbinat cu coitul intrerupt atunci cand este cazul. Nu ti-ar strica mai multa/un plus de informare corecta. big grin