| Alina894 a întrebat:

Am facut o greseala mare... n-am citit cu atentie prospectul anticonceptionalelor Yasmin si dupa ce am terminat cele 21 de pastilute n-am facut pauza de 7 zile si am inceput alta folie. ce fac? poate imi explica cineva mai pe indelete ce e de facut si cum se iau aceste pastilute... va rog mult. Multumesc!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai ce sa mai faci. Ia-le in continuare pana la sfarsit. Dar in cursul lunii du-te la ginecologul care ti-a prescris pilulele pentru consult. In principiu, in afara de niste dereglari hormonale, n-o sa patesti nimic rau. Cu tratament, in cateva luni o sa fii in regula.
Nu iei anticonceptionalele dupa ureche sau dupa recomandari pe net, ci numai dupa recomandarile ginecologului si numai sub supravegherea acestuia.

| Acvila a răspuns:

Daca ai inceput alta folie, fara sa faci pauza, nu o sa ai ciclu luna asta.Nu e nimic grav.