| simina96 a întrebat:

Am facut o greseala, sunt foarte ingrijorata si nu stiu ce sa fac. Ieri am uitat sa iau anticoceptionalele Belara, mi-am dat seama abia acum in seara asta cand am luat urmatoarea pastila in mod obisnuit si de panicata ce eram am luat doua dintr-o data( si pe asta de azi si pe cea de ieri) Sunt in ultima saptamana, joia asta e ultima zi de administrare, urmand pe urma pauza aceea de 7 zile. Ce mi se poate intampla? Mentionez ca nu utilizez Belara pentru contraceptie, ci pentru acnee fiind recomandata de medicul dermatolog.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Folosind cele 2 pastile AC, cea uitata si ce curenta, ai procedat in mod CORECT fiindca se metine perioada de administrare, chiar si daca in cazul tau pastilele AC sunt folosite in scop terapeutic si nu au rol contraceptiv. Din acest motiv poti fi sigura si convinsa ca NU ti se va intampla absolut nimic deosebit mai ales ca mai sunt de administrat doar inca 2 pastile AC ramase pe blister. Multa sanatate!

| simina96 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult pentru raspuns, m-am linistit! Folosesc anticoceptionalele astea de mult timp, dar nu mi s-a mai intamplat pana acum sa uit sa iau una, tot timpul le luam la aceeasi ora si m-am speriat ca cine stie ce efecte secundare pot avea gen sa mi se faca rau sau sa am probleme cu menstruatia (asa am citit undeva).

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nu e deloc recomandat sa iei 2 deodată când doza e de 1/zi, indiferent de motiv. Și dacă nu le iei decat pentru acnee, nu ai de ce sa te panichezi.

| simina96 explică (pentru Catrice):

Am citit undeva ca, daca doza e depasita pot aparea greata, varsaturi sau sangerari vaginale. Pastilele le-am luat la ora 8, deocamadata sunt bine, nu am nici un efect secundar sper sa nici nu apara. Oricum asta o sa-mi fie invatatura de minte.