| mykysor89 a întrebat:

Buna seara am si eu o problema. Ieri ( marti) am uitat sa utilizez pastila de diane 35 azi miercuri mi;am adus aminte de ea.Dar din graba am crezut ca azi este vineri si am luat pastila uitata cea de marti pe cea de azi si inca doua pe cea de joi si vineri.mentionez ca ieri seara am avut contact sexual neprotejat .Exista riscul sa raman insarcinata? sunt in ultima saptamana a bliserului. va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista riscul de a ramane insarcinata si ricul mult mai mare ed a avea probleme hormonale. Diane35 este un contraceptiv cu doza foarte mare de estrogeni, care expune aparatul genital si sanul la multe riscuri. Principala regula de pe prospect este: NU se iau niciodata doua pastile o data, daca uiti una, sari peste ea. Tu ai luat 5 pastile o data, ceea ce este o doza de estrogeni foarte periculoasa care poate induce probleme de endometru, ovar, san (ma refer la tumori), cat si toxicitate hepatica. mergi cat mai repede la ginecologul care iti spuravegheaza tratamentul.