| hamayukoo a întrebat:

Buna! Astazi este a 21 a zi de cand iau anticoceptionalele Midiana.Sunt foarte ingrijorata deoarece am incurcat comprimatele albe cu cele verzi, de exemplu in loc sa iau astazi ultima pastila din ziua 21 alba, am luat verde si imi mai lipsesc inca 2 comprimate verzi insa nu inteleg unde deoarece toate pastilele albe le-am luat in afara de azi ca am luat una verde.Iar de o saptamana am scaun moale mai precis diaree,ieri a fost mai rau ca a fost destul de apos si ma ingrijorez sa nu fi ramas insarcinata,deoarece cand mi-a inceput ultima menstruatie,am luat pastila,fix in prima zi, iar in a 2 a zi de ciclu, iubitul meu s-a terminat in mine.Pastilele le-am luat mereu la aceeasi ora.Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Este o problema faptul ca ai incurcat pastilele albe cu cele verzi, asta deoarece pastilele albe sunt cele care au si substante active (hormoni sintetici), iar cele verzi sunt placebo, doar pentru a nu pierde rutina de a lua pastila si pentru a nu pierde sirul zilelor, atunci cand faci cele 7 zile de pauza. Faptul ca ai luat pastila verde in locul celei albe, este ca si cand nu ai fi luat deloc pastila AC in acele zile in care le-ai incurcat, astfel incat tratamentul nu prea a avut efectul dorit.

Chiar daca ai luat anticonceptionale, nu prea ai fost protejata luna aceasta deoarece nu le-ai luat corect, plus ca, atunci cand incepi sa iei anticonceptionale (chiar daca le iei cu sfintenie), in primele 10 zile se recomanda prezervativul deoarece nu esti protejata.

Sansele de sarcina erau zero avand in vedere faptul ca vorbim de ziua 2 a ciclului, dar ar fi bine sa ai grija pe viitor.

Ceea ce poti face in continuare este sa incepi un nou blister ca si cand nu le-ai fi luat pe acestea, sa iei cele 21 de pastile albe la aceeasi ora, in fiecare zi, iar cele 7 pastile verzi, in zilele de pauza, apoi sa continui cu un nou blister de 21 de pastile albe si apoi cele 7 verzi si tot asa, fara nicio intrerupere sau eroare pe toata perioada cat vei vrea sa fii proteja, intrerupand tratamentul numai in cazul in care vei vrea sa ramai insarcinata sau daca nu vei mai avea un partener sexual o perioada mai lunga.

In primele 10 zile in care vei lua acum, folositi si prezervativul. Ulterior, daca le vei lua corect si nu le vei mai incurca, nu va mai fi necesar sa folositi alte metode de protectie atata timp cat tu vei continua sa iei pastilele AC intr-un mod corect.

Numai bine!

3 răspunsuri:
| andreidmbm a răspuns:

Nu e o problema faptul ca ai luat pastila gresita, problema e ca anticonceptionalele au foarte multe, extrem de multe efecte adverse, ca acesta pe care l-ai intalnit.

Eu sugerez folosirea steriletului in detrimentul anticonceptionalelor, tocmai pentru ca scapi de toate efectele adverse ale acestora.

Sau, daca vrei sa ramai pe anticonceptionale, va trebui sa faci o vizita la ginecolog, sa ii spui simptomele pe care le-ai avut, si iti va schimba pe alte anticonceptionale la care s-ar putea sa ai mai putine reactii adverse. Probabil ca iti va face si un set de analize inainte de recomandarea propriu-zisa.

Daca doresti sa treci pe folosirea steriletului, recomand steriletul cu fir de argint (Steriletul cu fir de cupru poate sa nu fie acceptat de organism). Asa scapi de grija orarului fix al anticonceptionalelor, scapi de efecte adverse si esti protejata pana la 12 ani.

Pe langa asta, daca iti doresti sa faci un copil pe viitor, vei redeveni fertila din momentul in care vei scoate steriletul.

| hamayukoo explică (pentru andreidmbm):

Multumesc frumos insa nu doresc sterilet! Am decat 18 ani...si e prima oara cand iau anticoceptionale..imi este frica doar sa nu fi ramas insarcinata