| Dee68 a întrebat:

Bună, iau pastilele anticonceptionale de anul trecut din decembrie. Aproape 1 an. Acum trei saptamani, eram in ultima saptamana a blisterului. A 17 a pastila am uitat sa o iau (cea de miercuri), obisnuiam sa le iau intre orele (17:30-max 9 seara) si mi-am adus aminte joi dimineata pe la vreo 7 sau 8, nu mai tin minte exact. M-am dus si am luat-o pe cea de miercuri si la ora 18 am luat-o normal pe cea de joi, am continuat administrarea lor pana duminica, atunci cand mi s-a terminat blisterul. Am facut pauza de 7 zile si menstra mi-a venit joi (cum era normal). M-a tinut pana ieri dimi. Iar ieri am luat pastila din noul blister (întotdeauna incep lunea), la 17:10. Am citit pe prospect ca daca o uit in a treia saptamana, ori continui fara întreruperea de 7 zile, ori opresc, fac pauza adagand si si zilele uitate si dupa aia incep noul blister. Eu nu am facut asa. Mentionez ca nu am avut relatii sexuale absolut deloc, decat aseara dupa 4 ore de la luarea pastilei. Nu a ejaculat in mine! Nu a putut fiindca l-am oprit eu din cauza nesigurantei. As vrea să stiu daca sunt protejată? Sau daca exista vreo sansa sa raman după contactul de aseara? Sunt in Anglia si e cam greu cu medicii pe aici... ajutor, va rog!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai procedat corect. Fiindca nu ai mai intretinut nici un act sexual dupa acea incurcatura NU s-a putut forma o sarcina si exact din acest motiv s-a produs si menstruatia in perioada celor 7 zile de pauza. INTOTDEAUNA prima pastila de pe toate blisterele urmatoare se administreaza mereu in aceeasi zi a saptamani in care a fost administrata pentru prima data prima pastila folosita de pe primul blister. Fiindca de la momentul incurcaturii/uitarii acelei pastile adica miercuri/joi si pana la momentul in care ai intretinut urmatorul contact sexual, adica ieri, au trecut circa 12 zile, protectia contraceptiva este prezenta si formarea unei sarcini este IMPOSIBILA mai ales daca luam in calcul faptul ca sperma nu a fost ejaculata in pizdutza ta. Pentru siguranta maxima este indicat sa nu fie ejaculata sperma IN VAGIN nici in urmatoarele 6 zile. Multa sanatate!

19 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Daca uiti una si o iei inh maxim 12 ore, e ok. Daca ai trecut de cele 12 ore, trebuie 7 zile sa te protejezi extra.
Dar eu am o intrebare...cum adica incepi un nou blister mereu luni? Cum de cade mereu lunea inceperea unui nou blister?

| Dee68 explică (pentru sofisis):

Pentru ca atunci când le-am luat prima data, mensta mi-a venit lunea si am inceput din prima zi de mensta. Asadar, întotdeauna incep blisterul lunea.

Eu nu am facut sex decat ieri, dupa pauza de 7 zile si se presupune ca si dupa "protectia de 7 zile".

| sofisis a răspuns (pentru Dee68):

Pai nu ai cum. Prima zi de menstra ok, a picat lunea, dar de la ziua aia incolo, a-8-a zi nu are cum sa cada mereu lunea. Am impresia ca le iei alandala happy

| Dee68 explică (pentru sofisis):

Dacă le luam alandala cred că rămâneam până acum, nu crezi?

Blisterul a fost inceput luni (dam dam data de 1 ) sa zicem. Tu iei 21 de pastile, pastilele au si ziua scrisa sub ele. Daca am inceput lunea termin duminica. Aia e ultima pastilă pe blister. De luni incep pauza si duminica o termin (7 zile) a 8a pica iar lunea.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sofisis):

Un ciclu complet al metodei contraceptive prin folosirea pastilelor AC adica 21 pastile + 7 zile pauza = 28 zile, are mereu o durata le fel de lunga, adica FIX 4 saptamani. Daca se ia ca reper de incepere a sapptamanii o anumita, atunci fiecare dintre toate urmatoarele saptamana va incepe intotdeauna cu respectiva zi saptamanii. In consecinta INTOTDEAUNA prima pastila de pe fiecare nou blister se va administra invariabil in aceeasi zi (ca denumire) a saptamani. Este cel mai simplu mod de a tine evidenta corecta privind ziua/data la care va incepe administrarea pastilelor de pe urmatorul blister/folie. Este un calcul atat de simplu incat este de neinteles aceasta nedumerire. Probabil ca incepand din acest moment, ''mintiuca'' ta va reusi sa priceapa/inteleaga un lucru mai mult decat evident. big grin

| sofisis a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Auzi, te rog frumos... evita-ma. Chiar nu iti suport aerele de superiortate domnule doctor. Esti fix ceea ce eu numesc "plin de el" si daca as fi sa ghicesc, in viata reala esti cam praf. Ai o atitudine cel putin enervanta iar eu sunt cu prea mult bun simt ca sa stau mereu sa iti explic ca esti incredibil de aiurea cu toate copy-paste ale tale din google si carti.
Eu nu folosesc AC iar la metoda mea iau ca reper data lunii ...am facut o confuzie intre una si alta si mi-a dat cu virgula. Daca pe tine te incalzeste sa consideri ca's proasta, esti invitatul meu. Dar evita-ma ca nu am rabdare cu tine. Ok?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Draga mea sofisis, PROSTIA din capul tau ramane PROSTIE si este una definitiva, astfel ca/in consecinta indiferent de scuza inventata si anume ca tu nu folosesti aceasta metoda contraceptiva ai reusit sa devii mai mult decat PENIBILA, de-a dreptul JENANTA. rolling on the floor Calculul respectiv este de nivel de elev de clasa primara si nu necesita....prea multa ''inteligenta''. NO COMMENT laughing rolling on the floor

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine pa.

| HazelEyes77 a răspuns:

Draga mea chiar nu ai de ce sa te ingrijorezi...chiar daca nu ai luat pilulele acelea asa cum trebuie sau ai omis vreuna sunt sanse infime sa ramai insarcinata de vreme ce el nici nu a ejaculat in tine. Stai linistita ca nu poate fi vorba de asa ceva!

| Dee68 explică (pentru HazelEyes77):

Mă gândeam că poate în lichidul pre-ejaculator există spermatozoizi... Serios CA sunt panicată pentru că nu vreau copii la vârsta asta.

| sweetangels a răspuns:

Daca nu vrei copii foloseste prezervativul. E mult mai igienic, plus ca pastilele acelea iti fac numai rau, banuiesc ca stii la ce efecte adverse te supui!

| Dee68 explică (pentru sweetangels):

Am o relatie serioasa. De unde vine asta cu "mult mai igienic"? laughing eu cred ca pastila e mai sigura, dar fusese o zi grea si uitasem complet de ea

| sweetangels a răspuns (pentru Dee68):

Si daca ai o relatie serioasa ti se pare gresit sa faci dragoste folosind alta metoda de protectie? Daca tie iti convine sa iei pastile, treaba ta, dar astea mereu vin la pachet si cu riscuri, poti citi mai multe pe internet.

| Dee68 explică (pentru sweetangels):

Nu mi se par gresit, dar prezervativul se poate rupe si nu am varsta sa ma.umplu cu sterilet si prostii... da, au efecte. Stiu care sunt, dar m.am infromat si daca se folosește macar o data la 2 luni un protector, atunci e ok. Daca imi poti raspunde la întrebare, e ok. Restul sunt alegerile mele... eu voiam sa stiu daca sunt protejata.

| sweetangels a răspuns (pentru Dee68):

Ca sa-ti raspund: esti tot timpul. In proportie de 98%.

| Dee68 explică (pentru sweetangels):

Ok, mulțumesc!

| sofisis a răspuns (pentru Dee68):

Incearca Nuvaring.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dee68):

IGNORA raspunsul dat de sweetangels fiindca este un comentariu eronat, gresit si aberant care sfideaza evidenta si cercetarile stiintifice si medicale, fiind raspunsurile idioate ale unei d-re ageamii lipsite de cele mai elementare cunostinte in acest domeniu. laughing