| anonim_4396 a întrebat:

Am făcut sex anal pentru prima dată cu prietenul meu neprotejat și cu o zi înainte de ovulație. Menționez că nu a ejaculat deloc si de fiecare dată când o scotea, am șters cu șervețelul umed în caz de este lichid preseminal. Nu a durat mult și nici nu si-a dat drumul. Există vreun risc de sarcină?

8 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Inaintea de a mai face sex ia o carte despre reproducere. Poti sa faci anal toata viata si sa ejaculeze in tine, macar stim ca nu va veti inmulti.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Fiindca intre ANUS si VAGIN + UTER, NU EXISTA absolut nicio legatura directa, reiese ca atat teoretic cat si practic este exclusa in proportie de peste 99% posibilitatea ca sperma ejaculata in colon sa poata sa ajunga pana in zona vulvei si de acolo sa si reuseasca ''performanata'' de a patrunda in vagin;
2.) Pentru ca sarcina sa se poata forma/sa ia nastere este nevoie se sperma autentica, care in mod obligatoriu trebuie sa ajunga IN VAGIN si acest lucru trebuie sa se produca neaparat intruna dintre cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual.
3.) In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am trimis de mai multe ori raspunsuri la toti cei care in mod cu totul gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta acestui lichid.
Atat pentru informarea corecta a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv, fiindca are rolul de a lubrifia glandul (capul penisului) cat si cel de a usura decalotarea (belirea) penisului. Insa principalul si adevartul sau rost si rol este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea mediului cu un pH-ul neutru propice vietii, pentru ca in cazul in care ar putea sa urmeze o posibila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie afectata. Spermatozoizii chiar si pentru o scurta perioada de timp de doar de cateva ore sa gaseasca in uretra conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare si legate cu niciuna dintre celelalte glande ale aparatului reproducator masculin, cele care produc atat plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau. Insa dupa ce se produce deversarea lichidului preejaculator in uretra, exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se contamineze prin amestecare, cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme. Doar in acest mod spermatozoizii ramasi in uretra pot sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea sa ajunga vii si motili din vagin in uter. Rezulta ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv. Rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, fiindca asa cum am specificat producerea lichidului de catre organism are un cu totul alt rost si rol.
Poate ca macar de acum incolo vei reusi sa intelegi ca sarcina NU se poate forma; oricand, oricum, oriunde, in orice conditii si mai ales...din orice. Multa sanatate!

| aXy99 a răspuns:

E o gluma, nu? Ai vaginul in anus cumva?

| alina2k18 a răspuns:

Mmmm, ce va mai plac analelewinking
Nu e risc de sarcina, baga mare in continuarewinking

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ei, toti cei care spuneti ca nu poate ramane gravida daca face sex anal, nu aveti dreptate. N-ati vazut filmul cu barbatul gravid? El pe unde a ramas gravid daca nu are vagin?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Doar daca faci oral cu trei parteneri si inghiti doar de la doi ai risc de sarcina; dar anal, putin probabil

| HazelEyes77 a răspuns:

In conditiile mentionate de tine raspunsul e categoric nu.

| ngllllll a răspuns:

Mai stiu eu pe una care numai anal facea. Si si-a distrus fundul. Facea pe ea, din doua in doua ore mergea la toaleta.