| Manic_Alex_1994 a întrebat:

Am facut sex cu prietena mea acum 2 zile si ea crede ca a ramas insarcinata
Ce fel de "pastile" imi recomandati pentru a ne asigura ca nu este...
Si daca imi puteti oferi un pret.

Ea este in perioada infertila.
Poate ramne insarcinata daca am introdus-o doar odata?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu conteaza lungimea actului sexual ca durata, poate fi de ajuns si o singura intomisiune a penisului in vagin si daca acesta are pe gland sau in uretra urme de sperma iar femeia in acel moment este in perioada fertila exista posibilitatea de a lua nastere/a se forma o sarcina. Pentru ca o fata sa ramana gravida trebuie sa fie intrunite 2 conditii in mod obligatoriu, CU PRECIZAREA ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, sau deja sa se fi produs ovulatia si sa existe un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2- Sperma trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL EI, deoarece doar asa spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter. In concluzie pentru ca o femeia sa poata fi insarcinata IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA (obligatoriu) in momentul producerii sexului. Pe ce considerent a ajuns prietena ta la concluzia ca a ramas insarcinata din moment ce afirmati ca este in perioada infertila iar tu nu ai ejaculat in vagin? Acea pastila de a 2-a zi se administreaza DOAR la indicatia medicului ginecolog si numai in cazul in care acesta constata ca posibilitatea fecundarii ovulului sau a fixarii ovulului deja fecundat nu mai poate fi evitata.In cazul descris de tine se pare ca nici nu exista probabilitatea de a se forma o sarcina.Deoarece efectele adverse ale pastilei pot fi deseori foarte nocive organismului aceasta nu se administreaza la intamplare pe baza unei recomandari sau presupuneri.

| Emilian65 a răspuns:

Ce sex ati facut voi daca ai introdus penisul doar odata. Sexul normal este atunci cand se fac penetrari repetate finalizandu-se cu o ejaculare in prezervativ daca penisul a fost protejat, sau in afara vaginului daca penisul nu a fost protejat. Ce pastile sa ia? Sa meraga la medicul de familie sa solicite sa-i recomande pastile pentru protectie sexuala.

| sofisis a răspuns:

DECI:

NU EXISTA perioade infertile, nefertile sau cum naiba vreti sa le numiti. O femeie e fertila in fiecare zi a lunii. Diferenta este ca in unele zile este mai fertila decat in altele!
NU EXISTA ca dupa 2 zile ea CREDE ca e gravida. Pe motiv ca ce i-a venit ei ideea asta?
PASTILELE luate dupa 2 zile sunt luate fix DEGEABA. Plus ca fac rau si e indicat sa le iei doar daca e risc mare de sarcina.
Ori ai facut sex ori ai bagat-o o data? Ce naiba sex e ala?

Sa astepte sa ii vina menstruatia si daca intarzie mai mult de 7 zile sa faca un test de sarcina. Desi sansele sunt mici sa fi ramas de la "am introdus-o doar odata".
laughing) Jesus!

| FloriFloricaa a răspuns:

Păi na, șansele sunt cam slabe cam 3% după părerea mea. Dacă ți-ai făcut laba, te-ai terminat afară și apoi i-ai băgat-o. e posibil. E posibil să fi rămas spermatozoizi pe "trompă".
Au trecut 2 zile dar... Încearcă " Pastilă De A Două Zi" acesta e numele. (Preț:în jur de 50 ron. O găsești la farmacie)

| Lawliet14 a răspuns (pentru FloriFloricaa):

Pai nah, ce sa mai... La 13 ani suntem si medici! Sansele sunt 3% dupa parerea ta. tongue

| FloriFloricaa a răspuns:

ClarkGable, eu am citit 62 de cărți legate de anatomia omului și gândirea omului. Aici pun întrebările sentimentale, la astă-seară varză laughing

| Manic_Alex_1994 explică:

Am intrebat pentru ambele cazuri...