| bogdy2121 a întrebat:

Am facut sex cu prietena mea fara prezervativ...i-a venit ciclul luna trecuta si acum trebuie sa ii vina peste 1 sapt daca ii intarzie ciclu 3-4 zile...inseamna k e insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ai de ce sa te impacientezi cu o saptamana inainte de momentul inceperii unei viitoare menstruatii. De asemenea in cazul in care apare o intarziere de cateva zile de obicei se datoreaza unor dereglari hormonale si nu neaparat unei sarcini ipotetice. Depinde in primul rand in ce moment al ciclului menstrual ati intetinut sexul neprotejat precum si alte cateva conditii strict obligatorii de indeplinit pentru a exista macar si o oarecare posibilitate sa se formeze o sarcina.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Cu 3-4 zile inainte de venirea ciclului nu-ti face probleme de sarcina. Probleme sa-ti faci daca ciclul intarzie 2, 3 saptamani sau chiar o luna.

| DarkCrina a răspuns:

E numai vina parintilor ca voi ajungeti sa puneti intrebarile astea.
Si vina voastra ca sunteti destepti rau si nu va prorejati. Nu.ti cade daca folosesti prezervativ.

| BibiMilano a răspuns:

Nu, ciclu poate intarzia chiar si o luna! Intarzierea ciclului poate fi cauza si de stres dereglari hormonale etc. nu numai de o posibila sarcina! Daca nu I vine 3-4 zile asteptati pana la 7 zile dupa 7 zile zii sa si faca testul( testul trebuie facut in urina de dimineata) in caz ca nu I vine!