| Stefimaricica17 a întrebat:

Am făcut sex cu prietenul meu neprotejat dar acesta a ejaculat pe mine. Sunt suta la suta convinsa. Credeți că mai are rost sa iau pilula de a 2a zi? Se poate rămâne gravida de la lichid preseminal? Mi-e frica si de asta, ajutor.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejaculator in mod absolut sigur NU are in continutul sau spermatozoi asa cum este produs. In consecinta in mod sigur NU se poate forma sarcina prin intermediul lichidului preejaculator
Pastila de a 2-a zi se foloseste NUMAI si NUMAI in cazul in care sexul a fost intretinut in una din cele 3-4 zile real fertile ale PERIOADEI FERTILE a ciclului tau menstrual si NU esti foarte sigura in privinta posibilitatii ca sperma fi putut ajunge sau nu si in interiorul vaginului.
In cazul in care sexul a fost intretinut intr-o zi care NU face parte din PERIOADA FERTILA a actualului ciclu menstrual, atunci in acest caz/situatie, chiar si daca ar fi ajuns sperma in vagin si atunci formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA si cu atat mai mult cu cat ejacularea sperme s-a facut in exteriorul vaginului.
Folosirea pastilei contraceptive/de a 2-a zi ar fi cu totul INUTILA si ar fi si cu totul IRESPONSABILA, in cazul in care sexul NU a avut loc intr-o zi a PERIOADEI FERTILE. Multa sanatate!

12 răspunsuri:
| DiannaDi a răspuns:

Se poate sa ramai gravida, da

| corbulalbrosu a răspuns (pentru DiannaDi):

Stii in mod precis ca sexul a fost intretinut in una din cele 4-5 zile fertile, incat transmiti aceasta afirmatie? Ma abtin sa calific in vreun fel un astfel de raspuns...

| Stefimaricica17 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu eram in nici o zi din perioada fertila

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Stefimaricica17):

Acum 2 ore | Stefimaricica17 explică (pentru corbulalbrosu):
Nu eram in nici o zi din perioada fertila
Daca in mod cert/sigur NU erai in una din cele 4-5 zile fertile, in acel caz era IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca ar fi fost ejaculata sperma in vaginul ''pasaricii'' tale.

| Emilian65 a răspuns:

Daca a ejaculat pe tine si nu in tine, nu poti ramane gravida. Deci nu lua pastila de a doua zi.

| Emma30555 a răspuns:

Nu ramai însărcinată. Metoda asta o folesc multe cupluri

| Nick007e a răspuns:

Da poți rămâne

| LimitBreaker a răspuns:

Nu mai da funda la astia care habar n-au cu ce se mananca sexul ca lumea chiar o sa-i creada.
1-5% spermatozoizi, apa, fructoza, proteine, sodiu, zinc, potasiu si calciu. Avand in vedere ca are spermatozoizi in compozitia lui, este normal sa te gandesti ca poti sa ramai insarcinata, insa numarul lor este mic, asa ca sansele sunt scazute.
Deci sunt sanse dar foarte mici, la fel ca si faza cu pilula (Eficiența pilulei scade cu fiecare oră din momentul în care ai folosit-o. Astfel, cu cât trece mai mult timp de la contactul sexual, cu atât eficiența este mai redusă, ajungând la valoarea 0 după 72 de ore).
Prezervativul de asemenea sunt eficiente pana la o protectie de 98%... deci si acolo sunt sanse sa ramai.
Repet: sansele sunt foarte mici, dar niciodata 0.
E mai bine sa fi protejata just in case, ca esti protejata si de alte boli. Folosesti pe alea subtiri sau cumperi lubrifiant ca sa se simta mai bine.
Eu de obicei o fac fara si cand incep sa ma simt mai excitat folosesc prezervativul. Nu am lasat pe niciuna gravida dar asta nu inseamna ca trebuie sa risti, ca am prieteni care au facut la fel si au ajuns tatici.

| Dana3450000 a răspuns:

Buna. Eu cu lichidul preseminar am ramas insarcinata si nici nu eram la ovulatie. Te sfatuiesc sa nu iei Pastila de a 2-a zi nu e buna iti dereglezi toti hormonii. Multa sanatate

| Stefimaricica17 explică (pentru Dana3450000):

Pai si ce pot face. Dar știm sigur amandoi ca a terminat afara

| Floridori a răspuns (pentru Dana3450000):

Lichidul preejaculator nu contine spermatozoizi.
Exista aceasta posibilitate doar daca barbatul a ejaculat cu maxim 4 ore inainte sau mai putin si nu a urinat intre timp.

Hai sa zicem ca asta a fost cazul tau! Dar daca nu exista ovul viabil, ce a fecundad spermatozoidul? Sau sarcina s-a format ca prin minune din nimic?

Mi se pare un pic rusinos sa nu stii cum iti functioneaza corpul si cum ai ramas insarcinata, dar si mai grav mi se pare sa ii induci si pe altii in eroare.

| Stefimaricica17 explică (pentru Floridori):

Sa curățat la penis și a si urinat