| ramo_4209 a întrebat:

Am facut sex neprotejat cu 12 zile inainte sa imi vina ciclu si am luat pastila de a doua zi.ciclu mi a venit normal si la timp, numai ca de o saptamana imi e rau si am ameteli! e posibil sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Daca ai luat pastila de a doua zi, este putin probabil sa fii insarcinata. Totusi, aceasta pastila isi pierde din eficienta daca este folosita des, iar eficienta ei nu este 100% oricum. Daca ti-a venit ciclul normal, parerea mea e ca nu esti insarcinata. Ia-ti un test de sarcina si fa-ti-l acasa, ca sa fii sigura. Ametelile pot fi de la altceva: lipsa de calciu, anemie, slaba hidratare. Dupa ce te lamuresti cu testul de sarcina, e bine sa mergi la un doctor pentru ametelile pe care le ai.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Teoretic este posibil. Dar se intampla rar.
Fa un test de sarcina, cumparata de la farmacie. Si mai vezi si la ciclul urmator, daca-ti vine si la timp.
Daca-ti continua simptomele mergi si la medicul de familie, sa te consulte si sa te indrume la investigatii.

| nicky a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa faci un test dimineata cu prima urina si asa vei sti sigur.

| Paula a răspuns:

Poi logic ii ca nu esti, pentru ca ti-a venit ciclul...

| simona24 a răspuns:

Poate fi o consecinta a pastilei de a doua zi... sper ca stii ca nu este indicat sa se foloseasca mai mult de 2 ori pe an...pentru siguranta fa un test de sarcina!

| fya a răspuns:

Da deoarece pastila nu are rezultate de 100%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta nu esti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut asa, tot cam cu vreo 12 zile inainte de ciclu si surpriza, am ramas insarcinata! so, parerea mea este ca prezervativul este indispensabil si trebuie folosit la fecare contact sexual! dar daca ti-a venit ciclul, nu e nici o problema happy cand esti gravida, raul de care spui incepe sa apara cam la 2 luni de sarcina. sincer, cred ca ar trebui sa stai linistita! dar pentru tine, fa-ti un test de sarcina, surecheck iti recomand ca este cel mai bun si vei afla! bafta!