| anonim_4396 a întrebat:

Salut sunt foarte nedumerit
am facut sex neprotejat cu prietena mea cu 6-7 zile inainte de ciclu a luat si pastila de a doua zi (la48de ore de la incident) i-a venit ciclul normal si tot nu stiu daca e posibil sa fi ramas insarcinata sunt foarte panicat si nu pot sa dorm noptile va rog ajutati.ma

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual, adica cele dedinaintea zilei deincepere a urmatoarei menstruatii sunt 100% NEFERTILE. In aceste zile sperma poate fi ejaculata in vagin fara nicio retinere fiindca formarea unei sarcini este 100% IMPOSIBILA. Pastila de a 2-a zi a fost folosita absolul INUTIL, fiindca in aceste zile NU exista un OVUL VIABIL in uterul femeii deci este IMPOSIBIL sa seformeze o sarcina. Lipsa informarii corecte si folosirea fara rost a respectivei pastile ii va provoca multe probleme si foarte multe si mari "dureri de cap" prietenei tale fiindca in mod IRESPONSABIL si-a dereglat activitatea hormonala a urmatoarelor mai multe luni. Multa sanatate!

| suntserios a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu chiar nu inteleg de ce in continuare tu insisti sa le dai copiilor astora sfaturi de genul

"In aceste zile sperma poate fi ejaculata in vagin fara nicio retinere fiindca formarea unei sarcini este 100% IMPOSIBILA"

Chiar le garantezi tu acest 100% IMPOSIBIL?
Chiar cunosti tu organismele tuturor femeilor de pe TPU care fac sex neprotejat?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru suntserios):

Daca ai avea si tu cunostintele medicale necesare precise si corecte obtinute in urma studiului din timpul a multi ani de facultate si prin practicarea ulterioara pe perioada de mai multe zeci de ani a profesiei, ai sti si tu cum functioneaza aparatul reproducator feminin. Toate datele oferite, prezentate, explicate cu specificarile de rigoare in privinta proceselor care se produc pe parcursul oricarui ciclu menstrual sunt stabilite pe baza rezultatelor obtinute/reiesite prin zeci de studii medicale si stiintifice. Dar degeaba iti explic eu acest lucru din moment ce iti lipsesc studiile necesare pentru a le intelege. Pana in prezent NIMENI nu a reclamat ca ar fi patit ceva fiindca mi-a ascultat si urmat/folosit sfaturile prezentate in ultimii multi ani. Invata, studiaza, informeaza-te, cere ajutorul celor competenti, autorizati, profesionisti inainte de a iti exprima....indignarea. NO COMMENT laughing

| suntserios a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Deci tu imi spui ca ai atatea cunostinte incat poti, cu certitudine de citez "100%", sa stii exact zile feritile ale tuturor fetelor de pe TPU indiferent de regularitatea menstruatie lor, le stii cu certitudine de citez "100%" perioadele menstruale si regularitea acestora incat le poti spune cu certitudine de citez "100%" ca au o mentruatie regulata si se rezpecta citez "100%" zilele fertile.

De asemenea stii cu precizie de citez "100%" ca nu exista niciun spermatozoid care sa fi supravietuit 2-3 zile dinainte perioade feritile care poate a venit cu 2 zile inainte de cum o calculase ea samd.

Una e sa zici ce insemane perioada fertila si sa le explici cum functioneaza aparatul producator feminin.

Si alta e sa le oferi certitudinea in proportie de citez 100% ca ai tu capabilitatea mentala sa le citesti functionalitatea organismului doar pe baza unui mesaj pe TPU... COMMENT THIS. poate ai ceva puteri supranaturale si poti ghici in vagin ca sa ma exprim civilizat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru suntserios):

Rezultatele confirma corectitudinea raspunsurilor. Pana in momentul in care nu prezinti un caz concret de "malpraxis" ar fi bine sa te abtii de la comentariile specifice ageamiilor, ca sa ma exprim... elegant.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a 2-a zi a fost luata inutil, pentru fata nu mai era demult in perioada fertila.
Pentru urmtoarea perioada de 6-12 luni, nu se poate calcula ovulatie si nici ciclul menstrual, deoarece pastila a fost o bomba hormonala, care a dat peste cap in totalitate, sistemul ei hormonal.
Ideal era sa folositi un amarat de prezervativ, care va proteja in totalitate si nu avea efecte secundare majore pentru fata, asa cum are acum pe o perioada indelungata.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibil ca iubita ta sa ramana gravida.