| Sakurachan09 a întrebat:

Am facut sex neprotejat ( desi a ejaculat afara) in a 8a zi a ultimului ciclu, fix cand s-a terminat. Peste 5 zile am avut spotting, ma gandesc ca din cauza ovulatiei. Acum nu mi-a venit ciclul ( a 5a zi de intarziere) si ieri am facut 2 teste de sarcina, amandoua negative. Singurul simptom pe care il am este ca am crampe din cand in cand ( lucru care se intampla de fiecare data cand trebuie sa imi vina ciclul). Am ciclu neregulat in mod normal, dar mai mult de 5 zile nu a intarziat niciodata. As putea fi gravida totusi cu 2 teste negative?

3 răspunsuri:
| MishuD a răspuns:

Primul răspuns primit e bun, recomand sa îl citești.
Ma bag si eu în seama cu i completare, dacă știi ca ai ciclul neregulat folosește prezervativ. Da, știu, nu e la fel de plăcut si pierzi din pasiunea momentului cat sta el sa își puna protectia, dar merită pentru că scapi de orice grija, panică si riscuri.
Sau, dacă ai o relație serioasă si nu există risc de boli, ai varianta sa mergi la ginecolog și să îți recomande anticoncepționalele potrivite pentru tine.
O zi frumoasă si fără griji îți doresc.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual are caracteristica principala de a fi mereu neregulata, in acest caz este absolut IMPOSIBIL sa poata fi stabilita, dar mai bine zis NICI macar sa fie presupusa care va fi lungimea ciclului menstrual si cu atat mai putin sa poata sa fie determinata ziua de incepere a menstruatiei. Este posibil ca numarul de zile a acestui ciclu menstrual sa fie MULT MAI MARE si ca atare sa fie mult mai lung decat au fost ciclurile anterioare, astfel ca cele 5 zile amintite NU reprezinta '' o intarziere'' ci pur si simplu reprezinta zile in plus. Findca ai precizat ca au aparut crampele specifice simptomelor premenstruale, este posibil ca in zilele imediat urmatoare sa porneasca sangerarea menstruala. Fiindca cele 2 teste de sarcina au fost efectuate mult inainte de momentul optim si indicat de a fi facute, rezultatul obtinut in proportie de peste 85-90% este incorect fiindca aproape sigur este un rezultat FALS NEGATIV. Multa sanatate!

| kakashihatake78 a răspuns:

Eu sunt kakashi tu sakura